Duża łazienka daje duże możliwości w jej aranżacji. Dobór urządzeń o dowolnych rozmiarach oraz podział pomieszczenia na strefy, to tylko jedne z wielu. Poza niezbędnymi elementami, salon kąpielowy powinien być także wyposażony w efektowne dodatki. Mowa m.in. o biokominku, którego montaż w łazience stał się ostatnio bardzo modny.
Zamieszczenie w łazience biokominka przywodzi na myśl połączenie dwóch żywiołów – ognia i wody. Jest to dość odważna kombinacja, rzadko spotykana w wystroju salonów kąpielowych, chociaż można śmiało stwierdzić, że amatorów tego typu aranżacji przybywa coraz więcej.
Biokominek w łazience – ważne jest jego umiejętne dopasowanie do wnętrza
Pamiętajmy o tym, że w odróżnieniu od tradycyjnych kominków, montaż biokominków nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. To sprawia, że doskonale sprawdza się on zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w apartamentach.
Instalacja biokominka to zadanie niewymagające wielu zabiegów architektonicznych, bowiem urządzenie można samodzielnie zamontować w dowolnym miejscu i na każdej wysokości. Jego zaletą są także prostota obsługi i bezpieczeństwo działania. Praca urządzenia opiera się na spalaniu biopaliwa, które nie wydziela szkodliwych substancji, dymu czy nieprzyjemnych zapachów. Musimy jednak dbać o wietrzenie pomieszczenia, ponieważ do procesu spalania niezbędny jest tlen. Pojawiające się w każdej łazience wilgotne powietrze nie zaburza działania biokominka – tłumaczy Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki.pl, która jest producentem biokominków, kominków i akcesoriów grzewczych.
Biokominek w łazience – niebanalna dekoracja
Biokominek dobrze komponuje się zarówno z wnętrzami urządzonymi w minimalistycznym stylu, jak i nowoczesnym. W przypadku, gdy łazienka jest połączona z sypialnią, może on posłużyć do wyznaczenia stref, oddzielając część kąpielową, od sypialnianej. Pamiętajmy także, że urządzając dużą łazienkę musimy mieć na uwadze komfort cieplny. Tu również z pomocą przychodzi biokominek.
To nie tylko element dekoracyjny wnętrza, urządzenie może także dogrzać pomieszczenie, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Standardowy biokominek wytwarza, w zależności od pojemności biopojemnika, od 2 do 6 kW energii, co pozwala podnieść temperaturę średniej wielkości pomieszczenia o około 3-5°C – mówi Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki.pl.
Na rynku dostępnych jest kilka modeli biokominków, a wśród nich wolnostojące, wiszące lub przeznaczone do zabudowy w ścianie. Wybór tych ostatnich pozwala zaoszczędzić miejsce i harmonijnie wkomponować urządzenie w stylistykę wnętrza.
źródło: Kratki.pl