trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe dla dzieci — czy może na nich skakać jednocześnie kilka osób?

Popularność ogrodowych trampolin dla dzieci stale rośnie — to sprzęt o coraz lepszej jakości, bezpieczeństwie, a także estetyce wykonania. Jednak ilekroć pojawia się temat, jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza, rodzice więcej niż jednej pociechy zadają sobie pytanie — czy na trampolinie może skakać jednocześnie kilka osób? Z pewnością można zobaczyć liczne przykłady, że jest to możliwe, ale jakie są zalecenia producentów, warunki bezpiecznego użytkowania tego sprzętu sportowego?

Kilka osób jednocześnie na trampolinie ogrodowej — czy to bezpieczne?

Duża trampolina ogrodowa, na przykład o średnicy 10 czy 12 stóp wydaje się pomieścić z powodzeniem więcej niż jedną osobę. Jednak producenci tego sprzętu rekreacyjnego stanowczo zalecają zabawę na nim w pojedynkę. Wynika to z kilku kwestii, które łączy bezpieczeństwo. Ryzyko urazów na trampolinie rośnie, gdy korzysta z niej więcej niż jedna osoba, zwłaszcza gdy są to dzieci.

Może nastąpić wtedy:

  • zderzenie, nadepnięcie, potrącenie czy popchnięcie na osłony użytkownika,
  • samoistne wyrzucenie z dużą siłą lżejszego użytkownika przy niemal równoczesnym odbiciu,
  • niespodziewane kąty odbicia przy krawędziach — w innym niż zalecany centralny punkt batutu,
  • urazy wynikające z nieprzewidywalnego zachowania dzieci,
  • przeciążenie konstrukcji, uszkodzenie siatki zabezpieczającej, batutu, sprężyn.

Dlatego też trampolina ogrodowa powinna być użytkowana przez dzieci pojedynczo, pod nadzorem osoby dorosłej.

Jaką wytrzymałość może mieć trampolina ogrodowa dla dziecka?

Wytrzymałość, czyli maksymalna waga użytkownika trampoliny typowo dziecięcej o niewielkiej średnicy może być dość niska. Jednak najczęściej kwestia obciążenia trampoliny rozważana jest przy większych konstrukcjach, gdzie potencjalnie mogłoby się zmieścić kilkoro użytkowników. Solidne trampoliny ogrodowe mają wytrzymałość przewidzianą na wagę przynajmniej jednego dorosłego użytkownika, zwykle w przedziale 50-180 kilogramów.

Należy jednak mieć na uwadze, że tak podane wartości dotyczą najczęściej trampoliny użytkowanej zgodnie z przeznaczeniem, przez jedną osobę. Po wejściu kilkorga dzieci na konstrukcję nawet jeśli ich waga jest niższa od wytrzymałości, rozkład sił przy skakaniu w różnych punktach jest zdecydowanie inny i zabawa przestaje być bezpieczna.

Bezpieczna zabawa — trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną

Jeżeli mimo zwiększonego ryzyka ktoś decyduje się na korzystanie z trampoliny przez więcej niż jedną osobę, warto wybrać odpowiedni bezpieczny sprzęt. Bezwzględnie trampoliny dla dzieci powinny mieć siatkę ochronną z solidnym zamknięciem oraz osłony na sprężyny. Jaki jest koszt takiego zestawu z zabezpieczeniami? Dowiedzieć się tego możesz czytając tekst o trampolinach ogrodowych w serwisie kb.pl.

Zasadniczo trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną jest pod kątem bezpieczeństwa lepszym wyborem, gdyż pozwala zminimalizować ryzyko urazu o sprężyny. Ważne jest jednak, aby stelaż podtrzymujący siatkę był solidny, odporny nawet na duże przeciążenia. Przed przystąpieniem do zabawy czy ćwiczeń należy zachować zasady bezpieczeństwa. Aby trampoliny ogrodowe mogły być trwałe, ważna jest także pielęgnacja i konserwacja.