Dom tradycyjny czy nowoczesny?
Projekt domu Noelia BIS 2M z wykuszem WOK1078

Dom tradycyjny czy nowoczesny?

Projekty domów tradycyjnych cieszą się stałą popularnością, jednak w przeciągu ostatnich lat osoby planujące budowę coraz chętniej decydują się na domy nowoczesne. Czym różnią się obie konstrukcje i czy przy planowaniu inwestycji można zastosować
w tej kwestii pewne kompromisy?

Wybór między tradycyjnym a nowoczesnym projektem domu często dyktowany jest przez warunki zabudowy, a także zapisy dotyczące ochrony konserwatorskiej. Bywa również, że wynika on z chęci dopasowania obiektu do znajdujących się w okolicy domów sąsiadów. Jeśli jednak na decyzję o stylu budynku nie wpływają żadne warunki zewnętrzne, najczęściej dokonujemy ją w oparciu o własne preferencje i możliwości. Warto więc przeanalizować zalety obu tych rozwiązań, aby na etapie wyboru projektu móc dokonać najwłaściwszego.

Ponadczasowe domy tradycyjne

Najbardziej istotna różnica między domami tradycyjnymi a nowoczesnymi dotyczy w dzisiejszych czasach przede wszystkim zewnętrznego wyglądu. Zgodnie ze statystykami największym zainteresowaniem cieszą się domy tradycyjne, które z racji klasycznej formy doskonale wpisują się zarówno w otoczenie miejskie jak i wiejski krajobraz. Projekty domów tradycyjnych charakteryzują się licznymi elementami dekoracyjnymi, dzięki czemu każdy z nich posiada swój własny, niepowtarzalny urok. Architekci często uwzględniają w nich lukarny, przeszklone wykusze czy też ozdobne daszki i filary.

Kolejną zaletą budynków klasycznych jest tradycyjna metoda ich budowy. Zostały zaprojektowane w oparciu o powszechnie stosowane od lat materiały i rozwiązania konstrukcyjne, co bezpośrednio wpływa na cały proces inwestycji. Fachowcy chętniej podejmują się takich realizacji, dzięki czemu znalezienie firmy jest łatwiejsze, a ceny robocizny są niższe. Dodatkowo, dom tradycyjny wiąże się ze zminimalizowanym ryzykiem popełnienia błędów wykonawczych i tym samym możliwością postawienia go systemem gospodarczym. Klasyczna forma pozwala ponadto na wybór optymalnej dla siebie technologii. Projektowane są zarówno przy zastosowaniu metody murowanej, odznaczającej się wyjątkową stabilnością oraz długowiecznością, jak i w konstrukcji szkieletowej, na którą decydują się zwolennicy ekologicznej budowy doceniający prozdrowotne walory drewna.

Projekt domu Tina BSE1091
Projekt domu Tina BSE1091

Postępowe domy nowoczesne

Projekty domów nowoczesnych tworzone są z myślą o osobach chcących podążać z duchem czasu. Wyróżniają się prostą, elegancką i minimalistyczną formą, zarówno bryły, jak i konstrukcji dachu. Z racji modernistycznego wyglądu przykuwają wzrok wyróżniając się spośród standardowych budynków. Charakterystyczną cechą obiektów nowoczesnych jest duża ilość przeszkleń. Dzięki nim wnętrze nabiera wyjątkowej przestronności i jest doskonale oświetlone. Duża ilość słońca wpadającego do pomieszczeń ogranicza koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania w sezonie zimowym, gdy znajduje się ono nisko nad horyzontem. Przeszklenia nie są ponadto jedynym źródłem oszczędności eksploatacyjnych.

Domy nowoczesne projektowane są zazwyczaj z myślą o ograniczeniu zużycia energii uwzględniając w to m. in. energooszczędne materiały budowlane, innowacyjne systemy instalacyjne jak np. mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja), pompy grzewcze czy panele solarne i fotowoltaiczne. Dodatkowo, nowoczesne budownictwo pozwala na zastosowanie instalacji inteligentnego domu, co w dzisiejszych czasach jest ogromnym udogodnieniem.

Dom idealnie dopasowany

Podczas poszukiwań idealnego projektu, wybór między tradycyjnym a nowoczesnym domem może być trudny. Warto jednak pamiętać, iż decydując się na jeden z nich, nie trzeba rezygnować z zalet drugiego rozwiązania. W przypadku chęci budowy domu o tradycyjnym wyglądzie, nawiązującym np. do stylu dawnych dworków, możemy jednocześnie zlecić zaprojektowanie instalacji uwzględniających nowoczesne systemy. Oprócz tego, warto mieć na uwadze fakt możliwości dopasowania zewnętrznego wyglądu budynku do własnych preferencji. Z łatwością można zrobić to poprzez zastosowanie odpowiedniej elewacji zarówno w kwestii kolorystycznej, jak i zróżnicowania faktur. Pamiętajmy, że finalny design budynku zależy przede wszystkim od naszej wyobraźni.