Drzewka bonsai, czyli sztuka dla każdego

Bonsai to forma hobby, które rozwija się od setek lat, natomiast dopiero w ostatnich dziesięcioleciach trafiła do zwykłego zjadacza chleba. Należy pamiętać, że początki sztuki Bonsai miały miejsce w Chinach, a dopiero następnie trafiły do Japonii (Warto o tym fakcie pamiętać, bo większość naszych rodaków myli pochodzenie drzewek), gdzie stały się popularnym hobby dla zamożnej części społeczeństwa. Spora popularyzacja drzewek miała również miejsce po II wojnie światowej, gdzie wracający do ojczyzny żołnierze przywozili ze sobą te uroczę miniaturki popularnych drzew. W Polsce na pojawienie się bonsai musieliśmy jeszcze chwilę poczekać.

Popularyzacja drzewek bonsai w Polsce

Pierwsze drzewka w naszym kraju pojawiły się już jakiś czas temu, natomiast rozkwit popularności możemy zauważyć dopiero na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat – bonsai przestało być towarem ekskluzywnym, a coraz częściej można je spotkać w popularnych sieciówkach, kwiaciarniach czy centrach ogrodniczych. Pozwoliło to Polakom sprawdzić na sobie czy dadzą się wciągnąć w to orientalne hobby, dlatego w polskich domach coraz częściej możemy spotkać początkujących amatorów. Szczególnie popularne u nas w kraju są bonsai do domu.

Drzewko nie jest drzewku równe, wybierz odpowiednie

Wybierając drzewko dla siebie, lub na prezent nie możemy być ignorantami i wybrać „pierwsze lepsze” – gatunków jest wiele, a każde pielęgnuję się w inny sposób. Trzeba również zwrócić uwagę na pochodzenie drzewka. Importer powinien wiedzieć jaki gatunek sprzedaje oraz jak się nim zajmować. Zupełnie inaczej się zajmuje drzewkami domowymi lub ogrodowymi. No właśnie bonsai ogrodowe również jest w naszym kraju możliwe do hodowani, mimo przeświadczenia, ze panujący w naszym kraju klimat temu procesowi nie sprzyja.

Przed zakupem drzewka

Przed zakupem drzewka warto pamiętać o paru kwestiach. Przede wszystkim – jest to forma sztuki, a jak to ze sztuką bywa, wymaga ona czasu i pielęgnacji. Drzewka uczą szczególnie cierpliwości i konsekwencji. Warto również wybrać odpowiedni gatunek, dopasowany do naszego stylu życia czy miejsca zamieszkania. Bonsai dodatkowo daje właścicielowi coś o czym często się zapomina – możliwość kształtowania rośliny, co jest niczym innym jak procesem twórczym. Ciekawostką może być fakt, że odpowiednio pielęgnowane bonsai często dorasta nawet 100 lat! Warto w takim przypadku do naszego hobby namówić pociechy, które w pewnym momencie będą mogły przejąć drzewko i kontynuować proces jego tworzenia.