Jak dobrać idealne drzwi do naszego wnętrza?

Drzwi wewnętrzne pełnia ogromną rolę w każdym domu lub mieszkaniu. Jedyne co musimy pamiętać przy ich wyborze, to to, by w momencie ich zakupu mieć w głowie co konkretnie chcemy zrobić z całym pomieszczeniem. Nie mówiąc już o oczywistym takim, jaką funkcje ma mieć pokój, do którego chcemy zakupić drzwi. Ponieważ to, czy jest to pokój dziecięcy czy salon ma ogromne znaczenie, jak powinny wyglądać i jaką pełnić funkcję.

Gdzie nadają się drzwi przeszkolone a gdzie nie?

Drzwi przeszklone wyglądają elegancko i nadają przestrzeni stylu i elegancji. Jednak drzwi przeszklone nie nadają się do każdego pomieszczenia ze względu na to, jak wiele odsłaniają wnętrza. Nie jest najlepszym pomysłem zakładać te drzwi w miejsca, gdzie mile widziana jest prywatność. Tyczy się to łazienek, pokoi nastolatek, czy sypialni, gdzie małżonkowie chcą mieć spokój i chwilę oderwania. Z drugiej strony drzwi pełne wydają się ciężkie, zwłaszcza, gdy są w ciemnym kolorze. Sprawiają wrażenie ociężałych i nieprzyjemnie wyglądają w małych pomieszczeniach. Drzwi przeszklone doskonale otwierają przestrzeń i dodają pomieszczeniu optycznie miejsca. Jakby było tego mało w ciemnych pomieszczeniach lepiej skorzystać z drzwi przeszklonych niż pełnych, ponieważ rozjaśniają nieco przestrzeń i nie przytłaczają swym wyglądem. Nadają pomieszczeniu lekkości i subtelności. Drzwi przeszklone sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach w stylu romantycznym, industrialnym i każdym, który będzie działał na zasadzie lekkości i subtelności. Drzwi pełne natomiast sprawdza się w stylu awangardowym i nowoczesnym. Najważniejsze jednak, by drzwi dopasować do ścian i podłóg.

Kolory drzwi, jako wyznacznik stylu

Kolorowe drzwi są ryzykownym wyborem do wnętrza domu. By zamontować drzwi w kolorze tęczy musimy być świadomi, że nie pasują one do każdego wystroju. Najlepiej zastanowić się jak dobrać kolory do naszego wnętrza sugerując się pomysłem na wystrój. W zależności od tego jaki styl aranżacji wnętrz, chcemy uzyskać w naszym domu, drzwi powinny być w kolorach jasnych lub ciemnych. Jeśli nie mamy żadnych pomysłów jak ma wyglądać nasze pomieszczenie, to zasugerujmy się jego wielkością i dostępem do światła dziennego. W ciemnych i małych pomieszczeniach zamontujmy jasne drzwi (najlepiej przeszklone), a w dużych jasnych możemy sobie pozwolić na ciemne i wyraziste drzwi.

Dekoracje na drzwiach

Dekorowane drzwi są ciekawym pomysłem na upiększenie naszego wnętrza. Musimy jednak uważać na to, gdzie chcemy takowe założyć. Nie do każdego bowiem stylu ani wnętrza pasują dekorowane drzwi. Jasne drzwi z delikatnymi żłobieniami będą idealnie wyglądały w romantycznej sypialni, lecz nie sprawdza się w nowoczesnej kuchni. Wszelkie dekoracje muszą unikać stylów minimalistycznych i nastawionych na proste funkcjonalne rozwiązania. Są to jednak wspaniałe pomysły na upiększenie wnętrza zwłaszcza, gdy jest ono mało atrakcyjne, a chcesz w nim coś zmienić. Choć dekoracje na drzwiach wydają się być małą zmianą, to potrafią wnieść bardzo dużo do naszego domu.


Artykuł powstał przy współpracy z firmą VRATA – drzwi z montażem – Łódź