garderoba dziecka

Dziewczęca garderoba – jak uzupełnić szafę o bluzki dla dziecka?

Obecnie rynek odzieży dziecięcej jest tak zróżnicowany, że dziewczynki mogą cieszyć się równie wymyślnymi stylizacjami, jak dorosłe kobiety. Nie znaczy to, że mają naśladować swoje mamy 1:1, oznacza to tyle, że tak rodzic, jak i dziecko może znaleźć cały wachlarz ubrań, w przeróżnych stylach, od sportowego po elegancki, wciąż jedna stosowne. Jak, w obliczu takiej sytuacji, ubrać dziecko w taki sposób, by wciąż pamiętać o jego wieku, a jednocześnie wybrać dla pociechy fascynujące stylistycznie zestawienia i ich elementy, w tym bluzeczki? Odpowiedź znajduje się w dalszej części tekstu. 

Dziewczęca garderoba – postaw na funkcjonalność

Kompletując garderobę dla dzieci warto postawić w pierwszej kolejności na funkcjonalność, tak z perspektywy rodzica, jak i dziecka. Z punktu widzenia dorosłego opiekuna poleca się zaplanować, ile „gór” i „dołów” potrzebuje w szafie dziecko, by na co dzień i od święta sprawnie funkcjonować. Zastanówmy się także – tu w przypadku bluzek – jakich rodzajów ubrań potrzebuje dziecko. Na rynku dostępne są bluzeczki na ramiączkach (topy), t-shirty i bluzki na długi rękaw. Warto mieć tego świadomość, gdy wybieramy się na zakupy po bluzeczki dziewczęce. W przypadku zakupów dla dorosłych bluzki, topy i t-shirty są albo umiejscowione oddzielnie na terenie sklepu, albo wystawione w osobnych kategoriach. W przypadku dzieci wszystkie te elementy wyposażenia szafy  z ubraniami często są „wrzucone do jednego worka”, co niekoniecznie jest wadą – mniejsza ilość etykiet mniej frustruje i ułatwia poszukiwania. Takie rozeznanie warto robić co sezon, nie tyle po to, by kompletować garderobę od podstaw – mało kto tego potrzebuje – ale by uzupełnić szafę o potrzebne elementy, których brakuje, bo część ubrań już się wysłużyła. Patrząc na wybór bluzeczek, jak i innych elementów do dziecięcej szafy z ubraniami, warto przede wszystkim zapoznać się z rozmiarem, jaki nosi pociecha. W przypadku niektórych bluzeczek kupienie większego rozmiaru nie ma aż tak wielkiego znaczenia – np. w przypadku t-shirtów, jednak co o wyboru większości bluzek wymagana jest precyzja tej wiedzy. Nie ma nic gorszego niż źle dopasowane ubranie, szczególnie dla dziecka, które może nie wiedzieć, jak radzić sobie z takim problemem i znosić niewygody. 

Dziewczęca garderoba – postaw także na modę

Dziewczęca moda może być funkcjonalna i modna. Co więcej, w przypadku mody dla dziewczynek, aspekt modowy tych strojów dosłownie sięga zenitu. Wybierając bluzeczki dla dziewczynki mamy do wyboru większość zdobień dostępnych dorosłym – koronki, cekiny, falbanki, nadruki, a nawet ozdobne wiązania. Wybierając ubranie słuchajmy dziecka i zachęćmy je do wypowiedzenia się na temat swojego gustu, jednak pokierujmy nią tak, by wybrany przez dziewczynkę zestaw nie był zbyt krótki, szeroki, nie pasujący do sylwetki czy po prostu wyzywający. Ulgą dla rodzica na pewno – po tym wysiłku, włożonym w wybieranie ubrania – to, że tak jak wybór bluzek dla dziewczynek jest szeroki, to trendy w modzie dziewczęcej nie zmieniają się tak prędko, o ile w ogóle można mówić o tej modzie w takich kategoriach. Bluzeczki dla dzieci, tak jak i inne elementy garderoby, będąc często częścią firm, które produkują także odzież dla dorosłych, stanowią odbicie, czy echo tego, co dzieje się w wielkiej modzie, jednak ich „data przydatności” nie jest aż tak krótka, jak większości sezonowych ubrań dla pań. By wybierane ubranie dla dziewczynki było „modne” warto po prostu wstępnie określić styl do jakiego dziecko zmierza – sportowy, elegancki, a może romantyczny czy sielski, bo ostatnio jest pod wrażeniem „Ani z Zielonego Wzgórza”? Miejmy także na uwadze kulturę, bo, paradoksalnie, szczególnie w świecie dzieci i młodzieży, to co leci w telewizji czy jest powszechnie czytane, ma duży wpływ na to, co ostatecznie znajduje się na nadrukach bluzek. Czasami także dajmy dziewczynkom nacieszyć się tym właśnie echem tego, co ubiera mama, opiekunka, czy jej przyjaciółki  – może dziecko może otrzymać podobne różowe ubranie w falbanki na ramionach, właśnie jak mama? Na pewno ucieszy się, zyskując taki bezpieczny dostęp do dorosłego świata. 

Ilekroć wybierzemy się na zakupy, pamiętajmy, że warto urozmaicać szafę dziecka w bluzeczki dla dziewczynek, bo ich wybieranie nie stanowi aż tak dużego problemu, jak podążanie za trendami dorosłej mody. Mimo to wciąż można pomóc dziecku być nie tyle nawet stylowym, co po prostu pięknym (a zarazem wygodnym), cieszącym oczy pociechy i rodzica, estetycznym. Skoro to tak łatwe, czemu by więc nie wyruszyć na zakupy?