Inwestycja w eko

Inwestycja w eko

Darmowy prąd, choć może to brzmieć jak dobra bajka, jest możliwy dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej, którą najczęściej umieszcza się na dachu. To nie tylko świetny pomysł z ekonomicznego puntu widzenia, ale również ciekawy trend w inwestowanie w odnawialne źródła energii, czyli w ochronę środowiska naturalnego.

Samo zaplanowanie paneli zależy od tego, gdzie uda się je umieścić oraz ile osób będzie korzystało z wyprodukowanej energii. W ten sposób, wyliczając średnie zużycie rodziny w okresie roku, dobiera się taką instalację, by wartość szczytowa wytwarzanej energii idealnie pasowała do zapotrzebowania.

Co na dach?

Najczęściej wykorzystujemy panele polikrystaliczne, które mają dobre proporcje jakości do ceny. Specjaliści z http://columbusenergy.pl dobiorą najlepsze miejsce na rozlokowanie ogniw w taki sposób, by przynosiły one jak najwięcej korzyści, czyli przechwytywały maksymalna ilość energii słonecznej. Miejsce montażu nie może być zacienione, ponieważ zaburza to pracę całej instalacji. Producenci co prawda montują w panelach diody, które czasowo wyłączają ogniwa, ale idea paneli fotowoltaicznych jest taka, by przynosiły jak najwięcej energii, a nie stały w cieniu. Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest strona, na której będziemy montować panele. Najlepiej by była to wystawa południowa, co prawda producenci dopuszczają montaż na zachodniej czy wschodniej stronie, ale należy wtedy odpowiednio zwiększyć powierzchnię ogniw. Na to, ile energii uzyskamy z instalacji fotowoltaicznej, ma wpływ przede wszystkim słońce. Latem panele powinny zapewnić prąd i ciepło całej rodzinie, natomiast zimą, gdy dni są krótkie, słońce jest nisko, a promienie są rozproszone, energii produkuje się zdecydowanie mniej.

Jakie koszty?

Duży wpływ na cenę paneli, inwertera czy całej konstrukcji ma oczywiście rodzaj wybranych materiałów, marka producenta i dostawcy. W ty aspekcie na cenę również może mieć wpływ kurs euro. Średnio jest to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych, a montaż instalacji zajmie około tygodnia. Inwestycja w panele fotowoltaiczne nie należy do najtańszych, ale należy spojrzeć na nią z perspektywy przyszłych oszczędności. Szacuje się, że koszty zwrócą na się po ośmiu latach, a ewentualny nadmiar energii jeszcze możemy sprzedać do sieci.

Największą zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich uniwersalność. Z promieniowania słonecznego uzyskujemy prąd, czyli czystą energię, którą możemy spożytkować dokładnie tak, jak chcemy. Najczęściej będzie to oświetlenie, zasilanie urządzeń, ale możemy te ogrzewać wodę czy cały dom. Po drugie, to rozwiązanie bardzo wygodne. Panele możemy zainstalować nawet w dużej odległości od domu.