fotel ogrodowy

Jak czyścić fotele ogrodowe wiszące? Podpowiadamy!

Wiszące fotele to jeden z hitów ostatnich lat. To świetne, cenione dodatki, które dobrze sprawdzą się zarówno w kameralnych wnętrzach, jak i na zewnątrz, na przykład w ogrodzie. Taki fotel musi być nie tylko bezpieczny, ale i elegancki. Jak utrzymać mebel w czystości?

Co warto wiedzieć o fotelach wiszących?

Na rynku można odnaleźć kilka tego typu konstrukcji. Można tu wskazać zarówno na wiszące fotele na statywie, jak i na takie, które można przytwierdzić do ścian na balkonie. Wtedy konstrukcja w pewnym sensie „udaje” hamak. Oczywiście są też tradycyjne, wiszące fotele ogrodowe.

Większość z nich cechuje się dużym udźwigiem, jednak przed zakupem zawsze warto dokładnie sprawdzić, jakie obciążenie taki fotel ogrodowy wiszący wytrzyma. Dlaczego to tak ważne? Bo od tego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo.

Zawsze powinniśmy wybierać taki fotel ogrodowy, który ma stelaż wykonany z najwyższej jakości materiałów. Jeśli urządzenie będzie spędzało sporo czasu na dworze, to może wdać się korozja, która uszkodzi fotel i źle wpłynie na jego stabilność, a więc i na nasze bezpieczeństwo.

Jak czyści się fotele wiszące?

Jest kilka sposobów. Dużo zależy od tego, z jakiego budulca wykonany jest konkretny model. Jeśli na przykład jest to technorattan, to w każdym markecie można kupić specjalistyczne środki do pielęgnacji tego tworzywa, które przy okazji nadają mu nieco połysku. To bardzo cenione, a jednocześnie wytrzymałe tworzywo, przeczytasz o tym na: https://marketingibiznes.pl/luzne/fotele-wiszace-ile-przestrzeni-wygospodarowac-w-ogrodzie-na-tarasie-i-w-domu/.

Nieco inaczej wygląda sprawa z fotelami wykonanymi z drewna. Taki wiszący fotel zewnętrzny może zostać uszkodzony nie tylko przez pogodę, ale i przez insekty, na przykład mrówki, korniki, a nawet niektóre gatunki ptaków.

Takie fotele do ogrodu wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Dodatkowo raz na jakiś czas, można też pokryć ich drewniane elementy specjalistycznym lakierem ochronnym. Nie tylko sprawi on, że mebel będzie wyglądał jak nowy, ale też odstraszy, a nawet uniemożliwi uszkodzenie go przez owady i inne zwierzęta.

Co jeszcze warto wiedzieć o czystości podwieszanych foteli ogrodowych?

Przed zakupem zawsze warto upewnić się, że wewnętrzne elementy siedziska można bezpiecznie wyjąć z konstrukcji i wyprać. Oznacza to, że byłoby dobrze, gdyby poduchy można było wymontować z fotelu. Częste i systematyczne ich mycie zmniejsza szansę na zalęgnięcie się tam szkodliwych dla naszego zdrowia organizmów.

W przestrzeniach między materiałem bardzo dobrze odnajdują się mrówki, ale i mole oraz ćmy. Niektóre z owadów nawet próbują tam bytować, co może stanowić spory problem. Brudne obszycie wiszącego fotela to także wielki rezerwuar alergenów. To duży problem dla osób uczulonych na pyłki traw czy na kurz.

Jeśli chcemy czuć się w pełni bezpiecznie, powinniśmy często prać te materiałowe elementy konstrukcji, a na dodatek na noc, oraz przed deszczem, powinniśmy dodatkowo zabezpieczać je specjalnym, wodoodpornym pokrowcem. Tak pielęgnowany fotel do ogrodu na pewno odwdzięczy nam się świetnym wyglądem i posłuży nam przez lata.