projektant wnetrz

Projektowanie wnętrz – jakie trzeba mieć do tego kwalifikacje?

Projektant, architekt, dekorator… Często myślimy, że są to synonimy. ą to jednak trzy różne zawody, które znacząco różnią się od siebie. Jakie należy mieć kwalifikacje, by projektować wnętrza? Jak zostać architektem, a co zrobić by być cenionym projektantem?

Projektant, dekornik, architekt, czyli kto?

Projektanci to osoby, które pomagają klientom zaprojektować poszczególne pomieszczenia. Biorą oni pod uwagę przebieg wszystkich instalacji, proponują różne rozmieszczenia przedmiotów i urządzeń w obrębie jednego wnętrza.

By zostać projektantem, nie musimy iść do konkretnej szkoły. Musimy posiadać zmysł estetyczny i podstawową wiedzę techniczną. Często projektanci szkoleni są przez konkretne marki lub sklepy, z którymi współpracują.

Architekci rozmieszczają ścianki działowe, planują instalacje, a także aranżują pomieszczenia w taki sposób, by były one jak najbardziej funkcjonalne, a przy tym stylowe i najzwyczajniej wygodne. To na barkach architektów leży odpowiednie połączenie tekstur, różnych kolorów i stylów tak, aby tworzyły one całość. Jego praca jest odpowiedzialna, dlatego architekci muszą stosować się do przepisów Prawa Budowlanego.

By zostać architektem, musimy wybrać się na studia. Kierunki takie oferują politechniki, uczelnie prywatne oraz artystyczne. Możemy kształcić się na kierunku architekt lub architekt wnętrz. Ten drugi nie potrzebuje uprawnień budowlanych. Architekt jednak musi je zdobyć.

Dekorator to osoba odpowiedzialna za aranżację wnętrz. Uczy się on dobierać nie tylko meble, ale przede wszystkim dodatki. Zajmuje się wykończeniem wnętrz. Z usług dekoratorów korzystają nie tylko osoby prywatne. Często aranżują oni biura, sklepy, punkty usługowe, a nawet wnętrz na sprzedaż.

Czy warto projektować wnętrza?

Zarówno projektanci, jak i architekci są osobami poszukiwanymi na rynku pracy. Według portalu epoznan.pl w wielkopolsce brakuje wykwalifikowanych pracowników. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w tym artykule: https://epoznan.pl/news-news-120638-jak_znalezc_nowa_prace_w_poznaniu_kogo_szukaja_pracodawcy.

Bardzo często zarówno architekci, jak i projektanci i dekoratorzy prowadzą swoje własne działalności. Ich zarobki uzależnione są więc przede wszystkim od ilości klientów. Ta zaś uzależniona jest od ilości poleceń od osób, dla których wcześniej pracowaliśmy. Dobry i rzetelny projektant może więc liczyć na wysokie zarobki.

Kto może projektować wnętrza?

Osoby posiadające zmysł artystyczny i potrafiące tworzyć przytulne wnętrza mają zadatki na projektantów. Jeżeli ponadto potrafimy swoją wizję przedstawić odpowiednio klientowi, a przy tym słuchamy jego potrzeb, to praca projektanta jest skrojona na nas!

Projektanci i architekci muszą posiadać specjalistyczną wiedzę, by tworzyć wnętrza nie tylko zgodne z Prawem Budowlanym. Przede wszystkim ich zadaniem jest stworzenie wygodnego, przytulnego domu lub mieszkania, w którym życie będzie prostsze, dzięki funkcjonalnym i modnym rozwiązaniom.