Rozwiercanie komina – kiedy i po co?

Jeśli zaintrygował Cię tytuł to dobrze, właśnie tak miało być. Jeśli posiadasz komin, to jeszcze lepiej – bo być może opiszę tutaj jeden z problemów, które mogą Cię dotyczyć. Bo musimy pamiętać, że komin jest elementem domu jak każdy inny i co jakiś czas wymaga pewnych inwestycji.

Jest to element eksploatacyjny i (niestety) często ignorowany, zapomniany i zostawiony sam sobie chociażby w przypadku wymiany ogrzewania. Frezowanie komina to jedno z najbardziej uniwersalnych działań, bo pomaga uporać się z większością problemów, które doskwierają instalacją kominowym.

W jakich przypadkach należy przemyśleć frezowanie komina?

Możliwych przypadków jest wiele, ale trzy z nich są najczęściej spotykane, bo są typowo eksploatacyjne lub dotyczą prac konserwacyjnych.

  1. Wymiana systemu grzewczego – Jeżeli zastanawiasz się na wymienią system ogrzewania, lub po prostu chcesz zamienić aktualną instalacją na taką o większej mocy musisz się upewnić, że aktualny komin ma wystarczającą przepustowość. Bardzo często w takich przypadkach wymagane jest poszerzenie średnicy przewodu kominowego.
  2. Uszczelnienie i uregulowanie kształtu komina – ten problem jest dobrze znany właścicielom starszych domów. Zdarzają się sytuację, gdzie komin ulega rozszczelnieniu co zaburza cyrkulację powietrza. Równie często po wielu latach użytkowania np. kominka przewód kominowy może mieć zaburzony kształt, co może powodować odkładanie się sadzy.
  3. Oczyszczenie z sadzy, spalin i innych zabrudzeń – przez lata użytkowania systemu grzewczego czy kominka w kominie potrafi się odłożyć naprawdę sporo różnych zabrudzeń, negatywnie to wpływa przede wszystkim na wydajność systemu, jak i może powodować obecność dymu wewnątrz budynku.

Rozwiązania dostępne na rynku

Frezowanie komina można załatwić na wiele sposobów, ale warto w tym przypadku zaufać specjalistom. Jedną z wiodących firm w tej branży jest Komeno – http://www.komeno.pl/oferta/frezowanie-kominow.html. Można oczywiście znaleźć masę ogłoszeń na różnych popularnych portalach ogłoszeniowych, ale jakość wykonanej pracy mocno odstaję od profesjonalnych rozwiązań. Komeno np. do frezowania używa jedynie diamentowych wierteł i wykonuję swoją pracę w sposób zupełnie bezpieczny. Dodatkowym argumentem jest rozwiązanie z aktywnym odciąganiem pyłu, tym samym po skończonej pracy dom będzie stał w nienaruszonym stanie i nie będzie wymagane sprzątanie. Nie bez powodu wspominam tylko o jednym z rozwiązań – jest ono najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze, a w sytuacji gdzie prace tego typu są uwarunkowane prawnie i wykonywać je mogą jedynie podmioty z odpowiednimi kwalifikacjami skutecznie powinno odstraszyć Cię od usług „złotych rączek”.