organizacja garderoby

Jak dobrze zorganizować przestrzeń w garderobie?

W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze stają się garderoby. Jest to niezwykle ważne pomieszczenie w zakątku każdego domu, ponieważ to właśnie w nich ludzie najczęściej zaczynają i kończą dzień, wybierając odpowiednie ubrania. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o odpowiednio zorganizowaną przestrzeń. Dzięki niej każde ubranie będzie miało swoje miejsce, a użytkownik garderoby nie pogubi się w bałaganie lub nieładzie panującym w środku.

Podział garderoby

Jeśli z jednej garderoby korzystają dwie osoby, dobrym rozwiązaniem jest jej podział na dwie strefy – damską oraz męską. Bardzo często zdarza się, że poranne ubieranie następuje w pośpiechu. Wówczas, przy nieodpowiedniej organizacji garderoby, bardzo łatwo o rozgardiasz. Porządki należy zatem zacząć od wydzielenia osobnych stref dla każdego z użytkowników. Dobrze mieć na uwadze również to, że w większości przypadków to kobiety mają więcej ubrań, niż mężczyźni. Warto zatem odstąpić im nieco więcej miejsca.

Strefa damska

Organizacja strefy damskiej powinna zaczynać się od butów. Do ich przechowywania z powodzeniem nadadzą się szufladki bądź szafki umieszczone w dolnej części garderobianej szafy. Dobrze jest poukładać je wedle kategorii – buty zimowe obok butów zimowych, sandały obok sandałów, szpilki obok szpilek, i tak dalej. Podobnie ma się sprawa ze spodniami oraz całą resztą. Warto je też skategoryzować sezonami. I tak – spodnie ulokowane w jednej szufladzie można układać, począwszy od lewej strony, najpierw zimowe, potem jesienne i przejściowe, a następnie letnie szorty i spódnice. Taki sposób działania znacząco ułatwi organizację ubrań i pozwoli zachować należyty porządek. W identyczny sposób można układać bluzy i swetry, począwszy od najgrubszych z lewej strony, a skończywszy na najcieńszych z prawej. T-shirty lub bluzki na krótki rękawek mogą leżeć razem, ponieważ nosi się je przez cały rok. Kurtki, sukienki oraz niektóre koszule lepiej jest powiesić na wieszaki. Z kolei bielizna i wszelaka odzież do spania również powinny znaleźć miejsce w oddzielnej szufladzie. Tak zorganizowana garderoba na pewno ułatwi codzienne czynności związane z ubieraniem się.

Strefa męska

Strefa męska wcale nie musi różnić się zbytnio od strefy damskiej. Buty umiejscowione w najniżej położonych szafkach, spodnie wyżej (zaczynając od lewej strony – zimowe, a kończąc na prawej – letnie). Podobnie ma się sprawa z bluzami, swetrami oraz koszulkami. Tak samo, jak w strefie damskiej, w strefie męskiej warto powiesić koszule, kurtki oraz marynarki lub całe zestawy garniturowe. Warto też wydzielić osobną szufladę bądź szafkę na ubrania sportowe różnych marek, na przykład sieci Decathlon. Przykładowo odzież i obuwie do golfa schowane w jednym miejscu, sprawią, że nie będą się one mieszać z innymi rodzajami ubrań, w tym z codziennymi. Dzięki temu zabiegowi całość będzie uporządkowana i w odpowiedni sposób zorganizowana.

Podsumowanie

Dobrze zorganizowana przestrzeń w garderobie znacząco podnosi komfort jej użytkowania. Przy okazji znacząco skraca się czas wyboru odpowiedniego ubrania, jak i proces składania ich do poszczególnych szaf i szuflad po zrobionym praniu. Warto uporządkować garderobę raz a dobrze, ponieważ łatwiej jest również utrzymać w niej później należyty porządek.