ciecie metalu

Jak prawidłowo dobierać tarcze do cięcia metalu?

Obróbka metali jest jedną z najbardziej wymagających prac. Wymaga nie tylko posiadania wiedzy i znajomości właściwych technik, ale także doboru odpowiednich, prawidłowo dopasowanych narzędzi. Jednymi z najważniejszych z nich są tarcze do cięcia metalu, za pomocą których możemy obrabiać dowolne metale oraz osiągnąć w pełni zadawalające efekty pracy. Oto dwie praktyczne wskazówki, które pozwolą wybrać i zaopatrzyć się w najlepsze rozwiązania do pracy z metalami.

Tarcze do cięcia metalu – twardość tarczy a twardość obrabianego metalu

Tarcze do cięcia metalu występują w różnych konfiguracjach. Poszczególne narzędzia różnią się między sobą zarówno rozmiarami, jak i twardością. Ten ostatni parametr ma szczególne znaczenie dla powodzenia prac oraz w istotny sposób wpływa na żywotność samej tarczy. Nieprawidłowo dobrana do konkretnego metalu tarcza będzie szybciej się zużywała oraz niemożliwe stanie się wykonanie za jej pomocą dobrej jakości cięcia. Prawidłowe dopasowanie tarczy do wykonywania konkretnej pracy ma szczególne znaczenie przy pracy z metalami ciężkimi.

Twardość tarczy określa się na podstawie siły, jakiej należy użyć w celu oderwania z niej drobin ścierniwa. W czasie cięcia metalu stopniowo odrywają się od krawędzi tarczy zużyte drobny ścierniwa, które odsłaniają nową i ostrą powierzchnię. Umożliwia to cięcie metalu bez jego przegrzewania oraz przy stosowaniu takiego samego nacisku. Wybierając tarcze do cięcia metalu należy kierować się łatwą do zapamiętania zasadą, która mówi, że im twardszy metal poddajemy obróbce, tym bardziej miękką tarczę powinniśmy dobrać i odwrotnie. Tak dopasowane tarcze do cięcia metalu będą zarówno skuteczne, jak i ekonomiczne w użytkowaniu.

ciecie metalu

Tarcze do cięcia metalu do domowego warsztatu i użytku przemysłowego

Drugim kluczowym czynnikiem warunkującym wybór odpowiedniej tarczy do cięcia metalu jest jej rozmiar. W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki i zróżnicowany wybór tarcz, które występują w różnych rozmiarach – począwszy od niewielkich tarcz przeznaczonych do zastosowań amatorskich, a kończąc na tarczach użytkowanych na szeroką skalę w przemyśle. Tarcze do cięcia metalu posiadają zazwyczaj standardową średnicę otworu 22,2 mm, różnią się natomiast średnicą samej tarczy. Wyróżniamy akcesoria o średnicy wynoszącej 115 mm, 125-150 mm, 210-230 mm i 350-400 mm.

Tarcze do cięcia metalu, których średnica wynosi 115 mm to niewielkie tarcze przystosowane do używania w małych piłach i mini szlifierkach. Idealnie sprawdzają się do pracy przy niewielkim obciążeniu i najczęściej spotkać je można w domowych warsztatach. To dobry wybór do cięcia aluminium i innych miękkich metali, do których obróbki nie jest potrzebna duża prędkość. Tarcze o średnicy 125-150 mm są przeznaczone do urządzeń o mocy silnika powyżej 900 W i są najczęściej spotykane na halach produkcyjnych. Tarcze o średnicy 210-230 mm montuje się natomiast w urządzeniach o mocy powyżej 2000 W, z kolei tarcze do cięcia metalu o średnicy 350-400 mm pozwalają na cięcie taśmowo bardzo zróżnicowanych metali (w tym także stali) na skalę przemysłową.