porzadki w domu

Jak uporządkować dom? 5 przydatnych wskazówek

Poświęcasz wiele czasu na sprzątanie, ale czujesz, że to syzyfowa praca? Wkładasz mnóstwo wysiłku w porządkowanie domu, ale bałagan wraca już po kilku minutach? Rzeczywiście, sprzątać można nieustannie, chyba że… poznasz metody, dzięki którym uda Ci się utrzymać porządek na dłużej. Sprawdź jak poskromić bałagan w swoim domu.

1. Wyrzuć, sprzedaj, oddaj. Pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy

Masz tendencję do gromadzenia różnych przedmiotów? W szafach skrywają się ubrania, których nie nosisz od lat, a w kątach tkwią nieużywane sprzęty i stare ozdoby? Trzymanie rzeczy „na wszelki wypadek” zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Niepotrzebne przedmioty zabierają cenne miejsce do przechowywania, zagracają mieszkanie i zbierają tony kurzu. Lepiej więc jak najszybciej się ich pozbyć. Spraw, by uszkodzone przedmioty natychmiast znalazły się w koszu, a te, które można jeszcze wykorzystać, oddaj lub sprzedaj. W ten sposób znacznie ułatwisz sobie porządkowanie mieszkania, a ponadto możesz zrobić coś dobrego dla innych.

2. Bez odpowiednich akcesoriów ani rusz

Jeśli masz w domu sporo rzeczy, należy znaleźć odpowiedni sposób na ich przechowywanie. Trzymane na wierzchu będą jedynie zbierać kurz i zagracać pokój. Przygotuj więc niezbędne akcesoria. Przydatne okażą się kartony. Pudełka są lekkie i uniwersalne, więc możesz przechowywać w nich mnóstwo przedmiotów np.: ubrania sezonowe, akcesoria, sprzęt sportowy czy pamiątki z wakacji. Warto zakupić kartony w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do zawartości i wsuniesz w wolne miejsce na szafie lub na półce. Szeroki wybór pudełek znajdziesz na stronie: kartony24.eu. Oprócz kartonów w Twoim domu powinny znaleźć się także różnego rodzaju organizery. Mogą one zawierać liczne przegródki na drobiazgi albo znacznie większe przegrody, w których umieścisz chociażby produkty spożywcze, naczynia czy sztućce. Pamiętaj, że do kuchni najlepiej wybierać organizery wykonane z plastiku, natomiast w sypialni czy w garderobie lepiej sprawdzą się organizery materiałowe. Doskonałym pomysłem jest także wykorzystanie wiklinowych koszy. Są praktyczne, a zarazem doskonale się prezentują, dzięki czemu będą stanowić idealną ozdobę twojego mieszkania. Pamiętaj, że wszystkie pojemniki i pudełka należy podpisać, co pozwoli Ci szybko odnaleźć potrzebne przedmioty. Zamiast własnoręcznie wycinać kartki i przyklejać się za pomocą taśmy, wybierz etykiety samoprzylepne. W ten sposób oszczędzisz mnóstwo czasu.

3. Zawalcz z papierami

Widok papierów rozrzuconych na biurku wydaje się znajomy? Czas z tym skończyć! Porządkowanie dokumentów należy zacząć od dokładnej segregacji. Przejrzyj wszystkie kartki i pogrupuj je na kilka sekcji np. świadectwa szkolne, paragony, gwarancje, dokumentacja do pracy itp. Niepotrzebne dokumenty oczywiście wyrzuć. Wszystkie grupy umieść teraz w osobnych teczkach lub segregatorach, a następnie je podpisz i ustaw na półce. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie pudełek archiwizacyjnych, w których mogą znaleźć się także prace plastyczne, projekty czy foldery.

4. Szukaj przestrzeni do przechowywania

Brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania to problem wielu osób. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym wygospodarujesz dodatkową przestrzeń. Jednym z takich rozwiązań jest zakup worków próżniowych. Takie worki sprawią, że zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt procent miejsca w szafie. Wystarczy włożyć do nich zawartość i odessać powietrze za pomocą odkurzacza, a pakunek znacznie zmniejszy swoją objętość. Jeśli planujesz zmianę mebli, wybieraj modele wielofunkcyjne. Narożnik z półkami lub łóżko z szufladami to doskonałe rozwiązanie.

5. Systematyczność kluczem do sukcesu

Nawet najsprytniejsze metody i najbardziej praktyczne gadżety na nic się zdadzą, jeżeli nie zadbasz o systematyczność. Pamiętaj, że każdą rzecz należy odłożyć na swoje miejsce natychmiast po jej użyciu. Trzeba także regularnie przeprowadzać selekcję przedmiotów i dokumentów, by wyeliminować wszystkie niepotrzebne rzeczy. Dzięki temu już nigdy nie zagracisz swojego mieszkania, a utrzymywanie porządku stanie się znacznie łatwiejsze.

Walka z bałaganem to spore wyzwanie, ale możesz wykorzystać wiele sposobów, by zapewnić sobie zwycięstwo w tych zmaganiach. Wystarczą odpowiednie akcesoria, systematyczność i chęci do działania, a porządek zapanuje w twoim domu na dobre.