Pokój dziecka

Jak urządzić pokój dziecka?

Urządzenie pokoju dziecka to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie czeka na jego rodziców. Maluchy mają różne zainteresowania, a nie zawsze też pomieszczenie ma metraż gwarantujący zmieszczenie wszystkich gadżetów. Mimo to wielu rodziców popełnia kilka podstawowych błędów, przez które aranżacje nie zawsze wyglądają spój nie, a na dodatek wnętrza nie są praktyczne. Czego się więc ustrzec?

Czy istnieje pokój dziewczynki i pokój chłopca?

Rodzice są zazwyczaj przekonanie do stereotypów, które narzuca świat. Jednym z nich jest kolor. Mówi się, że dla chłopca zarezerwowany jest jeden kolor – niebieski. Ewentualnie w pokoju mogą znaleźć się motywy rakiet, kosmosu i gwiazd. W przypadku dziewczynek, ich pokój powinien być głównie różowy i przepełniony motywami barbie, czy księżniczki. Zarówno jeden, jak i drugi stereotyp jest mylny. Maluchy od najmłodszych lat są w nie wpędzane, a na dodatek naukowcy zgodnie twierdzą, że odcienie niebiesko-różowe nie są dla nich najlepsze.

Warto więc tak zaaranżować pokój dziecka, aby mienił się wszystkimi możliwymi kolorami. Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność. Zbyt duża paleta barw sprawi, że pokój może również działać przytłaczająco. Znalezienie idealnego balansu między „za dużo”, a „za mało”, jest kluczem do sukcesu. Nie należy także ograniczać dzieciom zabawek. Jeśli chłopiec będzie chciał bawić się lalkami, niech się bawi. Jeśli dziewczynka będzie chciała do zabawy samochodzik, rodzice powinni jej go kupić.

Pokój dziecka – farba czy tapeta?

Odwiecznym dylematem jest wybranie pomiędzy tapetą a farbą. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, ale tutaj przewagę zyskuje jednak farba na ścianie. Dlaczego? Przede wszystkim tapetę można podrzeć, a kupując na dodatek tańszy model, można liczyć się z tym, że nie będzie zmywalna. A jak wiadomo, maluchy lubią rysować i malować po wszystkim. W ciągu kilku miesięcy pojawi się więc konieczność jej wymiany, a to wiąże się z kosztami.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb. Dostępne są zmywalne, ale największą popularnością obecnie cieszy się farba tablicowa. Dlaczego? Jak sama nazwa mówi, po wyschnięciu ma ona strukturę tablicy, po której można rysować, a następnie ją w łatwy sposób wyczyścić. Owszem, jest ona droższa, ale zapewne starczy na dłużej i jest bardzo wytrzymała na ścieranie. Ponadto można na niej robić notatki dla reszty rodziny.