projekt kuchni

Jak zaprojektować kuchnię – TOP 5 zasad

Stanowi prawdziwe serce domu, dlatego powinna być funkcjonalna, a jednocześnie przytulna i elegancka. Projektowanie kuchni wymaga odpowiedniego podejścia. Ważny jest dobór mebli i sprzętu AGD oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Najwygodniej będzie podzielić pomieszczenie na strefy. W jaki sposób zaprojektować wnętrze, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników?

Jak zaprojektować kuchnię? Te elementy są najważniejsze

Największe pole do popisu mają osoby, które dopiero budują dom. Pomieszczenie bez obaw można usytuować od strony północnej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej, ponieważ nie wymaga dodatkowego dogrzewania słońcem. Jak zaprojektować kuchnię w mieszkaniu lub gotowym już budynku jednorodzinnym?

Przestronne wnętrze pozwala eksperymentować ze stylami i doborem wyposażenia. Można stworzyć w kuchni dodatkową przestrzeń jadalną z reprezentacyjną stołem i krzesłami. Gdy Twoja kuchnia ma wymiary dość ograniczone, możesz zaplanować minimalizację zabudowy i połączenie pomieszczenia z salonem za pomocą modnej wyspy.

Zasady projektowania kuchni – strefy robocze w projekcie

Pierwszym krokiem jest określenie dominującego stylu. To na jego podstawie projektant (lub właściciel) powinien dobierać materiały wykończeniowe, kolory oraz meble kuchenne i dekoracyjne dodatki.

Bardzo ważnym etapem jest podział dostępnej przestrzeni na obszary. Ogólne zasady projektowania kuchni pozwalają zyskać najwyższą ergonomię. Wyróżnia się 5 podstawowych stref:

  • zapasów – m.in. lodówka, ewentualna spiżarnia,

  • przechowywania – szafki na naczynia, sztućce, ściereczki, drobny sprzęt AGD i inne wyposażenie niezbędne w gospodarstwie domowym,

  • mokrą – kosz na odpady, zlew, zmywarka, suszarka na naczynia,

  • roboczą (przygotowywania posiłków) – blaty kuchenne (lub wyspa),

  • gotowania – płyta, piekarnik.

Trójkąt roboczy w kuchni

Podczas projektowania funkcjonalnego pomieszczenia, warto dużą wagę przyłożyć do tzw. trójkąta roboczego. Zasady urządzania kuchni wskazują, że lodówkę, zlewozmywak i płytę kuchenną (wraz z piekarnikiem) najwygodniej jest umieścić możliwie jak najbliżej siebie, na planie trójkąta. Pomiędzy:

  • lodówką a zlewozmywakiem odstęp powinien wynosić od 120 do 210 cm,

  • zlewozmywakiem a kuchenką – 120-210 cm (na niewielkim metrażu może to być 90 cm),

  • lodówką i kuchenką – 120-270 cm.

Takie odległości ograniczą konieczność robienia wielu kroków w czasie przygotowywania posiłków.

Wymiary szafek

Kolejnym etapem jest rozplanowanie dolnej i górnej zabudowy. Jeżeli chodzi o ergonomiczne projektowanie kuchni, porady architektów wnętrz określają, aby górne szafki miały wysokość od 40 do 100 cm i głębokość około 30 cm. Dolne należy dopasować do wysokości blatu roboczego.

Perfekcyjny projekt kuchni

Poznałeś już sprawdzone rozwiązania, które pozwolą Ci zaprojektować i urządzić funkcjonalną kuchnię. Ich zastosowanie w praktyce sprawi, że przechowywanie produktów, gotowanie i przygotowywanie posiłków stanie się o wiele prostsze. Jednocześnie stworzone w ten sposób wnętrze będzie prezentować się spójnie i elegancko.