Nie trzeba wcale mieć smartfona, żeby mieszkać zgodnie z ideą smart living. Owszem, taki telefon ułatwia komunikację i korzystanie z internetu, ale przecież sam nie posprząta Twojej podłogi czy nie wyniesie śmieci. Jeśli oprócz designerskich, elektronicznych gadżetów chcesz przede wszystkim cieszyć się wnętrzami pełnymi funkcjonalności i optymalnie wykorzystaną przestrzenią, smart living jest właśnie dla Ciebie.
Co oznacza „smart”? Nie tylko mądry, lecz także sprytny, silny, błyskotliwy, elegancki, zręczny. I właśnie wszystkie te cechy są pożądane w nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje minimalizm oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają na zdalne sterowanie roletami, oświetleniem czy nawet AGD.
Zobacz, jak zaaranżować wnętrza w oparciu o inspiracje smart living.
Smart living – porządek ma znaczenie, także na podłodze
Jeśli Twój salon, pokój do pracy lub sypialnia mają spełniać założenia smart living, warto, żebyś zadbał o spójną, jednolitą przestrzeń. Uzyskasz ją, gdy usuniesz niepotrzebne rzeczy, których już dawno chciałeś się pozbyć. To właśnie m.in. stare gazety i książki, nienoszone ubrania oraz inne drobiazgi (a z założenia „miały się przydać”) tworzą atmosferę chaosu uniemożliwiającą wypoczynek. Porządek pozwoli Ci także w pełni wykorzystać wszystkie atuty wnętrza. Pamiętaj też o jednym z bardziej uciążliwych „dodatków”, jakimi są kable od sprzętu audio i RTV, które plączą się w nieskończoność po panelach lub deskach. Co możesz z nimi zrobić? Na pewno nie musisz kuć ścian, żeby schować w nich przewody. Prostszym i efektowniejszym sposobem jest wykorzystanie listew podłogowych. Dzięki listwom zasłonisz przestrzenie dylatacyjne i przy okazji schowasz nieestetyczne kable. Bez takiego wykończenia Twoja podłoga nie wyglądałaby estetycznie, a ściany łatwo mogłyby się zabrudzić lub uszkodzić.
Jak wybrać listwy podłogowe?
Jeśli chcesz schować kable w listwach, wybierz model z gumkami lub specjalnymi korytkami, które otworzysz i zamkniesz bez konieczności używania narzędzi. W ten sposób łatwo wymienisz przewody. Oprócz funkcjonalności zwróć też uwagę na odcień listew oraz możliwość ich pomalowania na dowolny kolor. Białe listwy są bardzo modne i pasują do jasnych ścian. Takie połączenie z ciemnymi drewnianymi deskami daje wyraźny kontrast we wnętrzu. Nie chcesz, by listwy odznaczały się od podłogi? Dobierz kolor jak najbliższy wybarwieniu klepek. W przypadku jasnej podłogi lepsze okażą się wyższe listwy (jasne kolory rozświetlają i powiększają pomieszczenia). Jeżeli natomiast wykończyłbyś nimi ciemniejszą podłogę, mogłoby to spowodować optycznie zmniejszenie wysokości wnętrza. Pamiętaj, że montaż listew możesz przeprowadzić na dwa sposoby – przy pomocy kleju lub wkrętów. Wykonuj go zawsze do ściany, nie zaś do podłogi.
Smart living – praktyczne i stylowe rozwiązania
Minimalistyczne, modułowe meble, które można ze sobą dowolnie konfigurować i zestawiać, to podstawa „mądrego” designu. Wybieraj uniwersalne, jasne odcienie, pasujące do różnych kolorów ścian i pozostałych elementów wnętrza. Szukając dekoracji, które podkreślą indywidualny charakter pomieszczenia, zwróć uwagę, żeby były nie tylko ozdobą, ale również niosły ze sobą praktyczną funkcję. Takim dodatkiem 2 w 1 może być na przykład drewniana skrzynia, pełniąca kilka funkcji w zależności od potrzeb – stolika kawowego, siedziska i schowka na domowe drobiazgi. Podobnie lampa podłogowa o oryginalnym kształcie będzie oświetlać przestrzeń i stanowić jednocześnie wyszukaną ozdobę.
Chcesz mieszkać „smart”? Korzystaj ze sprytnych rozwiązań i wybieraj materiały wysokiej jakości. Wszystko, czego potrzebujesz do wykończenia podłóg i ścian, znajdziesz w ofercie sklepu Dobre Dla Domu.