Wiosenny stroik

Miało być zielono, słonecznie i ciepło. A za oknem zawierucha, deszcz i czarne skłębione chmury. Mało świąteczna pogoda. Tym bardziej uwaga nasza kieruje się w stronę dodatków do wnętrz, które rozświetlą i rozweselą nasze mieszkania. Świąteczne stroiki z żywych roślin, palemki z bukszpanu i suszonych barwionych traw, króliczki i kurczaczki – wybór dodatków jest ogromny. Jeśli chcemy aby nasz stroik był bardziej uniwersalny i był wiosennym a nie tylko światecznym akcentem, możemy postawić na kwiatowe ozdoby na zielonym tle rezygnując z pisanek czy zwierzątek. Do stworzenia takiego stroika doskonale nadaje się technika ikebany.

Jako bazy do naszego stroika możemy użyć salaterki, filiżanki, dzbanuszka albo innego ładnego naczynia o ciekawym kształcie. Od jego formy zależeć będzie kompozycja – weźcie to pod uwagę przy wyborze. Kształt naczynia powinien również harmonizować z wnętrzem, w którym stanie kompozycja. Zasadą tradycyjnej ikebany jest również to, aby naczynie było jak najprostsze i miało jak najmniej ozdobników. Wtedy walory kwiatów wychodzą na pierwszy plan. W Japonii przez wieki rozwinęło się wiele stylów układania kwiatów. Zakładają one różne kompozycje, jak np.: historyczy styl Seika – kwiaty ułożone w układzie trójkąta czy współczesny Morimono, do którego używa się również owoce i nisko przycięte kwiaty. Jeśli temat tradycyjnych ikeban Was zainteresował, więcej można doczytać na blogu Kącik Otaku pod adresem http://kirei-na-otaku.blog.onet.pl/2009/11/28/ikebana/.

Jakich roślin możemy użyć do wiosennej kompozycji? Gałązek przyciętych z drzew lub krzewów – z liśćmi lub pąkami, gałązek drzew lub krzewów iglastych, szyszek, wybranych w kwiaciarni kwiatów (wybierzcie kwiaty w jednym kolorze jeśli chcecie stworzyć spokojniejszy stroik lub wielekolorowe) i roślin zielonych takich jak np. paproć oraz pianki do układania kwiatów  (szczególnie wasze naczynie jest szerokie). Jeśli kompozycję umieścicie na półmisku, z powodzeniem możecie dodać do niego pasujące kolorystycznie drobiazgi: koraliki, szkiełka, kamyki. Wiosennie mogą odmienić Wasze wnętrza również drobne przedmioty w żywych kolorach – zaczynając od zastawy stołowej na gałkach meblowych kończąc.

A jeśli nie macie skąd wziąć żywych roślin – zawsze możecie skomponować dekorację za pomocą tego co macie w domu, np. kolorowej ceramiki. Na zdjęciu użyto kieliszka do jajka kupionego w supermarkecie, jajek oraz gałek meblowych z Manufaktury DOT do obejrzenia tutaj: http://dotmanufacture.com/portfolio/galki-emaliowane-jednobarwne/.