Jak wybrać idealne łóżko do sypialni?

Sypialnia powinna być w założeniu naszą alkową, miejscem, w którym zapominamy o całym bożym świecie. Jej część centralną zawsze stanowi szerokie łóżko. Jakie dostępne na rynku łóżka sypialniane zasługują na naszą uwagę jako konsumentów?

Wybór jest naprawdę spory. Przed zakupem nowego łóżka do sypialni trzeba jednak zwrócić baczną uwagę na przynajmniej kilka aspektów:

– Czy łóżko pasować będzie kolorystycznie do wystroju naszej sypialni? – chodzi o to, aby po zakupie łóżka nie zaistniała konieczność wymiany całej reszty mebli z sypialni, chyba, że już na starcie decydujemy się na wyrzucenie wszystkiego co stare i co nam się już od dawna znudziło.

– Typ wezgłowia – nie każdy lubi łóżka, w których jest rozległe wezgłowie. Mogą być one wykonane z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Duże wezgłowia pełnią rolę dekoracyjną.

– Miękkość materaca – jeśli z powodów zdrowotnych jesteśmy zmuszeni wybierać do spania materace o określonym stopniu miękkości, możemy kupić metalowe łóżko w formie stelażu lub łóżko drewniane, bez materaca. Określony rodzaj materaca zawsze można dokupić osobno.

Jakie łóżka będą najbardziej eleganckie?

Eksperci z dziedziny projektowania wnętrz za najbardziej eleganckie łóżka sypialniane uważają łóżka wykonane z wysokiej jakości metali, oparte na konstrukcjach tworzonych przez wykwalifikowanych metaloplastyków. Takie łóżka posiadają wiele elementów wyginanych, wymyślnie plecionych, ze szczegółami nawiązującymi do budowy roślin, do natury. Z kolei łóżka drewniane w praktyce są masywniejsze od tych metaloplastycznych, jednak i  im także nie można odmówić klasy. Łóżka drewniane przy wezgłowiach także mogą posiadać liczne elementy dekoracyjne, choćby w formie gustownych płaskorzeźb, nawiązujących do sztuki ludowej. Łóżka drewniane pasują do większości wnętrz, w szczególności do tych urządzonych klasycznie bądź w stylistyce nawiązującej do natury. Odcień drewna można dopasować do kolorystyki pozostałych mebli w sypialni tworząc z nich spójną całość. Łóżka drewniane są także łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Łóżka tapicerowane to modna ostatnio alternatywa dla drewna, pasująca do bardziej nowoczesnych wnętrz. Kolorystyka i wzornictwo tkanin, które mogą zostać użyte do obicia łóżek jest tak ogromna, że z łatwością dopasujemy je do wystroju naszej sypialni. Tapicerowane łóżka nadają przytulności wnętrzu, należy jednak pamiętać o regularnym delikatnym odkurzaniu tkaniny.

Ceny łóżek do sypialni

W dużej mierze zależą od tego, z jaki wysokiej jakości materiału takie łóżko zostało wykonane. Do ceny konstrukcji doliczyć trzeba także cenę materaca, jeśli obie te rzeczy kupujemy osobno, a nie w zestawie. Wygodne i ładne łóżko do sypialni kupić możemy już za kilkaset złotych. Im więcej elementów dekoracyjnych przy konstrukcji – tym wyższa cena, ale to akurat powinno być zrozumiałe. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami bardzo ozdobnych mebli, których to dodatki windują cenę w górę, możemy śmiało postawić na tradycyjne tanie łóżka drewniane bądź tapicerowane, których koszt bez materaca wcale nie musi być duży a solidność wykonania nadal jest na wysokim poziomie.