rosliny do pokoju

Wnętrza w stylu „urban jungle” – jakie rośliny wybrać?

Rośliny doniczkowe we wnętrzach to jeden z trendów, który ma szansę pozostać z nami na dłużej. Choć jeszcze do niedawna mocno ograniczaliśmy ilość zielonych drzewek i krzewów w naszych mieszkaniach, to obecnie znów doceniamy nie tylko ich walory estetyczne, ale i prozdrowotne właściwości. Stworzenie aranżacji wnętrz w klimacie „miejskiej dżungli” nie jest proste, jednak z pomocą kilku roślin dekoracyjnych stanie się o wiele łatwiejsze. O jakich roślinach mowa?

Modne rośliny we wnętrzach – chamedora wytworna

Jeden z gatunków roślin doniczkowych, który cieszy się obecnie wielką popularnością. Chamedora, znana również jako palma koralowa, to drzewko pochodzące z regionów lasów tropikalnych, a dokładniej z Meksyku i Gwatemali. Trzeba przyznać, że chamedora wytworna to niezwykle wdzięczna dekoracja do nowoczesnych wnętrza, która dodaje im wyrazistego charakteru. Świetnie sprawdza się również w aranżacjach utrzymanych w stylu rustykalnym, skandynawskim, a nawet industrialnym.

Wszystko za sprawą nieco majestatycznych liści parzysto-pierzastych, które często mogą „pochwalić się” długość nawet do 60cm.Jeśli chodzi o wysokość chamedory, jaką może osiągnąć w warunkach domowych to najczęściej można spotkać się z drzewkami mierzącymi średnio 1m czy 1,5m. Aby jak najdłużej cieszyć się z atrakcyjnego wyglądu palmy koralowej, należy odpowiednio o nią zadbać – chamedora lubi półcienie i cienie, umiarkowane temperatury oraz wilgoć, jednak podlewanie rośliny należy odłożyć do momentu, w którym ziemia trochę przeschnie.

Rośliny do nowoczesnych wnętrz – monstera dziurawa

Kolejny hit aranżacyjny, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Mowa oczywiście o monsterze dziurawej, która wspólnie z chamedorą potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat „urban jungle”, na którym tak nam zależy. Monstera, wbrew powszechnym przekonaniom, to pnącze a nie drzewko, dlatego aby zapewnić jej pionowy kierunek wzrostu, należy posiłkować się specjalnymi podpórkami. Można również hodować ją zgodnie z jej naturalnym kierunkiem wzrostu, jednak trzeba pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni w pomieszczeniu. Monstera dziurawa o błyszczących, ciemnozielonych liściach prezentuje się naprawdę okazale, zwłaszcza po kilku latach uprawy – może bowiem osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości.

Najmodniejsze rośliny dekoracyjne – skrzydłokwiat

Choć z pozoru wygląda niepozornie, w rzeczywistości korzystnie wpływa nie tylko na estetykę naszych mieszkań, ale przede wszystkim podnosi jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa coraz bardziej doceniana przez hodowców, którym zależy nie tylko na efekcie „miejskiej dżungli”, ale i czystym i nawilżonym powietrzu. Skrzydłokwiat wychwytuje i neutralizuje lotne toksyny, w tym benzen czy formaldehyd, a także usuwa zarodniki pleśni. Co ważne, świetnie spisuje się również jako naturalny nawilżacz powietrza, dlatego z czystym sumieniem możemy go uwzględnić w aranżacji nowoczesnego wnętrza.