Karnisz na miarę twojego okna

Karnisz to nieodłączny element aranżacji okiennej. Jest niezbędny, jeśli chcemy powiesić zasłony czy firanki. Jego wybór zależy od naszych preferencji, wystroju wnętrza, ale także praktycznych uwarunkowań. Kiedy najlepiej sprawdzi się karnisz drążkowy, a kiedy szynowy? Jak estetycznie ukryć szyny? Odpowiadamy na popularne pytania dotyczące karniszy.

Karnisze drążkowe

Karnisze drążkowe są dobrym wyjściem w przypadku, gdy trzeba optycznie zmniejszyć duże pomieszczenie lub wyrównać jego proporcje. Sprawdzą się, gdy zasłony pełnią głównie funkcję dekoracyjną w pokoju i nie będą zbyt często przesuwane. Dzieje się tak ze względu na wsporniki, które utrudniają przesuwanie materiału na całej długości karniszy. Należy także pamiętać, że karnisze drążkowe o zbyt małym przekroju nie utrzymają ciężkich zasłon i firan.

Z drugiej strony, karnisze drążkowe odznaczają się dużymi walorami dekoracyjnymi. Są produkowane w wielu wzorach i kolorach. Wykonane najczęściej z metalu, ich cechą charakterystyczną są zazwyczaj zdobione końcówki. Przybierają one różne kształty — klasyczne kule czy wymyślne listki.

Szyny sufitowe

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są szyny sufitowe. Jeśli okno jest duże lub zajmuje większość ściany, wtedy lepiej zdecydować się na karnisz szynowy. Innym przypadkiem, kiedy lepiej sprawdzą się szyny niż drążek, jest wystający parapet lub kaloryfer. Szyny pozwolą na oddalenie karnisza, dzięki czemu zasłony nie będą zahaczać o wystające elementy. Dodatkowo, w szynach sufitowych stosuje się odgórny system mocowania wsporników, dlatego można bez problemu przesuwać zasłony.

W przypadku szyn sufitowych, niezbędna jest listwa maskująca. Proste osłony z płyt kartonowo-gipsowych są świetnym wyjściem, które daje niezliczone możliwości aranżacji. Nie tylko są łatwe w montażu, ale pozwalają też na pomalowanie dowolną farbą. Ciekawym dodatkiem może być zamontowanie oświetlenia LED, które pięknie oświetli okna, nadając klimatycznego nastroju wnętrzu. Szyny sufitowe pasują przede wszystkim do prostych i nowoczesnych pomieszczeń.