klamki do mebli kuchennych

Meble kuchenne – jakie klamki i dlaczego wybrać?

Meble kuchenne nie spełniałyby swojego zadania bez uchwytów. Mogą być one zintegrowane z szafkami kuchennymi, to znaczy wyfrezowane lub stanowić dodatkowy element dekoracyjny w wybranym kształcie. Zatem, jakie klamki wybrać do mebli kuchennych?    

Minimalistyczne klamki stalowe do nowoczesnych mebli kuchennych

Nowoczesne meble kuchenne o prostej formie, np. z fornirowanymi frontami, przypominającymi strukturę drewna będą tworzyć doskonałe połączenie z minimalistycznymi uchwytami, które wpisane są we fronty na całej ich szerokości, tworząc metalowy panel. Meble do kuchni w nowoczesnej odsłonie będą dobrze komponować się również z uchwytami relingowymi wykonanymi z połyskującego lub szczotkowanego aluminium. To pewnością odpowiedni wybór dla tych, którzy wnętrze chcą pozbawić niepotrzebnych zdobień, a meble kuchenne na wymiar uczynić głównym, niczym nie zmąconym, punktem aranżacji wnętrza.

Klamki do zestawów mebli kuchennych na wysoki połysk

Choć wiele osób w przypadku mebli lakierowanych, pokrytych warstwą akrylową, decyduje się na wpusty zamiast tradycyjnych uchwytów, to jednak w aranżacji takich kuchni na wymiar można pokusić się o nieco inne rozwiązania. Idąc za trendem przeszklonych wnętrz i posiadając fronty idealnie odbijające światło. Można do nich dobrać uchwyty wykonane ze szkła. Takie uchwyty wykonane z hartowanego szkła z metalowymi zakończeniami doskonale skomponują się z armaturą kuchenną i sprzętami AGD, które również wpisują się w świetliste wnętrze kuchni w nowoczesnym stylu.

Klamki do kuchni na wymiar w stylu angielskim lub prowansalskim

Dobór klamek może być zależny od ogólnego wrażenia estetycznego, czyli nieprzeładowanej aranżacji, rodzaju frontów kuchennych, a także określonego designu w którym chce się utrzymać wnętrze kuchni. Kuchnie na wymiar w stylu angielskim lub prowansalskim wykonane są z jasnych lub bielonych gatunków drewna. Często posiadają dekoracyjne i geometryczne frezy, które przenoszą nas o kilka dekad wstecz. Do takich zestawów mebli kuchennych najbardziej pasują uchwyty porcelanowe, które są niezwykle efektowne. Stanowią połączenie postarzanego metalu i porcelany, często wykończonej kwiatowym lub ornamentowym wzorem. Doskonale podkreślają charakter kuchni i przywodzą na myśl skojarzenia z angielską lub francuską wiejską posiadłością.

Zasady dobierania uchwytów do szafek kuchennych

Dobierając uchwyty do szafek kuchennych trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Inne uchwyty rekomendowane będą do frontów fornirowanych, a inne do lakierowanych, a związane jest to z właściwością poszczególnych tworzyw i grubością materiału. Oczywiście im bardziej wymyślny kształt uchwytu tymczasem trudniejsze utrzymanie powierzchni frontu w czystości. Dlatego również na dostępność do większej powierzchni frontu przy jego czyszczeniu, determinuje wybór uchwytów do mebli kuchennych na wymiar.

Kolor mebli do kuchni również ma znaczenie

Poza wyborem rodzaju uchwytu do mebli kuchennych, możemy wybrać również ich kolor, z szerokiej palety. Do białych frontów kuchennych można dobrać czarne klamki i w ten sposób stworzyć stylizację kuchni black and white. Rodzaj klamek może być również dopasowany do kolorystyki i struktury blatu kuchennego. Można zdecydować się np. na porcelanowe uchwyty w kolorze przypominającym marmurowy blat. Takie połączenie doskonale sprawdzi się w przypadku mebli do kuchni w stylu kolonialnym, w głębokim ciemnobrązowym odcieniu, wykonanych z drewna egzotycznego. Do mebli stylizowanych na retro doskonale sprawdzą się złote mosiężne klamki, z efektownymi rzeźbieniami, w różnych, czasem bardzo wyszukanych kształtach. Takie uchwyty sprawdzą się również w kuchni w stylu shabby chic, gdzie elementy z postarzanego złota są mile widziane.

Oczywiście można bawić się również formą. Niekoniecznie trzeba decydować się na tradycyjne podłużne, relingowe uchwyty, równie dobrze można wybrać gałki do frontów kuchennych, które mogą być wykonane z najrozmaitszych materiałów. Ciekawym pomysłem może być również uchwyt muszelkowy, który także doskonale pasuje do stylizowanych mebli kuchennych. Dobrze dobrany uchwyt może uzupełnić wybrany wystrój wnętrza. Z kolei ten źle dopasowany zaburzy harmonię i zamiast pożądanego eklektyzmu powstanie aranżacja pełna chaosu i braku myśli przewodniej. Zatem pozornie nieznaczący detal okazuje się być kluczowym elementem, który nadaje meblom do kuchni określoną stylistykę. Warto więc wybierać uchwyty do mebli kuchennych  starannie i zdać się również na duże doświadczenie i zmysł estetyczny projektantów, jeśli decydujemy się na indywidualny projekt.