Trawa z rolki to wygodne i efektowne rozwiązanie – jest odporna na czynniki atmosferyczne, łatwa w ułożeniu i pozwala cieszyć się pięknym trawnikiem w zasadzie natychmiast. Wiele osób jednak obawia się, że założenie trawnika z rolki jest bardzo drogie i finalnie decyduje się na trawę sianą. Czy słusznie? Postanowiliśmy sprawdzić, ile faktycznie kosztuje założenie trawnika z rolki.
Trawa z rolki czy siana?
Odwieczny dylemat każdego inwestora – trawa z rolki czy siana. Do niedawna większość inwestorów bez zastanowienia decydowało się na zakup mieszanki siewnej, decyzję motywując głównie obawą o domowy budżet. Dziś popularność trawnika z rolki rośnie – po pierwsze jesteśmy skłonni więcej zapłacić za piękny efekt, po drugie wiele osób orientuje się, że założenie trawnika z siewu nie jest takie proste i finalnie też pochłania niemałą ilość pieniędzy – wyjaśnia ekspert marki Grassland Farms.
Co przemawia na korzyść trawnika z rolki?
- Jest łatwy do ułożenia.
- Na efekt nie trzeba długo czekać.
- Trawnik gruntowy daje pewność, że trawa przyjmie się w nowym miejscu i nie trzeba będzie jej uzupełniać.
- Można zakładać go niemal przez cały rok – z wyjątkiem okresów bardzo mroźnych.
- Jest bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych.
- Jest uniwersalny – dobrze sprawdzi się zarówno w przydomowym ogródku, jak i w otoczeniu firm. Może być używany też do celów specjalistycznych np. do układania na wałach czy nasypach.
- Ma minimalne wymagania glebowe.
Ile kosztuje ułożenie trawy z rolki?
Trawa z rolki to świetne rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którym zależy na szybkim i eleganckim efekcie. Czy jest droga? To zależy. W zakupie faktycznie jest droższa od trawy sianej, ale warto wziąć też pod uwagę to, że taki trawnik od razu zdobi otoczenie naszego domu i w zasadzie nie stwarza ryzyka, że się nie przyjmie. O trawę z siewu należy bardzo skrupulatnie dbać w okresie wzrostu i niemal zawsze zdarza się tak, że trzeba ją dosiewać i uzupełniać. Tak więc, choć trawa z siewu w pierwszej chwili wydaje nam się tańszą opcją, tak naprawdę może kosztować podobnie, a czasem nawet więcej, niż efektowna i odporna trawa z rolki – tłumaczy ekspert marki Grassland Farms.
Ile kosztuje metr trawy z rolki?
- Do 50 m2 – 11,10 zł/m2
- 51 m2 – 100 m2 – 10,37 zł/m2
- 101 m2 – 500 m2 – 9,17 zł/m2
- Powyżej 500 m2 – 8,47 zł/m2
Do podanych cen należy doliczyć 8% VAT oraz koszty dostawy.
Decydując się na zakup trawy z rolki, warto pamiętać o tym, by wybrać trawę gruntową, a nie tę hodowaną na folii. Trawa z folii jest tańsza w zakupie i czasem może się wydawać, że jest tak samo trwała i efektowna, jak trawnik gruntowy – wiele osób, które szukają oszczędności, decyduje się właśnie na tę opcję. Niestety, trawnik z folii nie ma tak dobrze wykształconego systemu korzeniowego i istnieje duże ryzyko, że trawa po prostu nie przyjmie się w nowym miejscu. A to właśnie na efekcie i trwałości zależy inwestorom, którzy decydują się na trawnik z rolki. Trawa gruntowa, odrobinę droższa w zakupie, to inwestycja na lata. Taki trawnik jest odporny na czynniki atmosferyczne, lepiej radzi sobie z wilgocią, mrozem, ewentualnymi bakteriami, jest mniej wymagający pod względem gleby, a ponieważ jest już dojrzały, nie potrzebuje specjalistycznej opieki w okresie wzrostu.
Czy trawa z rolki jest droga?
I tak, i nie. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie koszt zakupu – to owszem, wydaje się droższa niż trawa z siewu. Jeśli jednak uważnie przyjrzymy się wszystkim czynnikom – czasowi potrzebnemu, by cieszyć się efektywną zielenią, pracy włożonej w pielęgnację trawnika w okresie wzrostu, energii włożonej w przygotowanie podłoża, a także kosztom związanym z uzupełnianiem trawnika z siewu – to szybko okaże się, że trawa z rolki to nie tylko efektowny, ale i naprawdę niedrogi sposób na piękną zieleń wokół domu.
Artykuł sponsorowany. Zdjęcia: stock.adobe/Brian Jackson