Montaż okien drewnianych

Montaż okien drewnianych. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie

Montaż okien, poza samym ich zakupem jest zadaniem bardzo ważnym, bo poprawnie wstawiona stolarka to przepis na ochronę Twojego domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie wiesz jakimi zasadami kierować się podczas montażu okien drewnianych? Zerknij na nasze rady.

Ostatnie czego chcemy przy zakupie nowych okien drewnianych to ich nieumiejętny montaż, a co za tym idzie – nieszczelność, brak stabilności, problem z otwieraniem i zamykaniem. Jeśli wybrałeś już odpowiedni wzór okien drewnianych, nadeszła pora na ich samodzielną instalację. Pamiętaj, że nie zawsze musisz prosić o to fachowców. Sprawdź nasze podpowiedzi i stań się panem swojego domu.

Czyszczenie miejsca pod okno drewniane

Podstawą każdego montażu powinno być oczyszczenie miejsca, w którym okno drewniane ma się znajdować. Zabrudzona kurzem, pyłami i pozostałościami po poprzedniej stolarce powierzchnia nie spisze się w kontakcie z drewnem, które będąc materiałem szlachetnym wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli Twój dom zbudowany jest z chłodnego tworzywa, warto jest nałożyć na niego emulsję gruntującą. (informacja pochodzi ze źródła: okna drewniane od Futur z dnia 21.11.2016, przypis redakcji)

Kiedy masz pewność, że powierzchnia pod okno drewniane jest przygotowana do montażu, zabierz się za instalację ramy okiennej. Cały zabieg polega na równej, określonej za pomocą poziomicy wysokości. Pozbycie się skrzydeł ułatwi Ci zadanie, a podczas umieszczania ramy pomyśl o zamocowaniu klinów – to one pomogą Ci utrzymać całość w stabilnej pozycji.

Pamiętaj o tym, jak ważna jest wielkość oraz stan otworu, w którym planujesz umieścić okna drewniane. o wielkość okien drewnianych oraz ich profil mają decydujący wpływ na wielkość szczelin. Powinieneś uwzględnić ich obecność, ponieważ to one umożliwią stolarce pracę w przypadku nagłych zmian temperatury oraz poziomie wilgotności.

Okna drewniane od zewnętrznej strony powinny być dodatkowo zabezpieczone materiałami paroprzepuszczalnymi. Znajdziesz je u każdego producenta akcesoriów i tworzyw okiennych.

Poprawne osadzanie okien drewnianych

Pamiętaj, że pianka montażowa nie wystarczy do prawidłowego osadzenia okien drewnianych. Z względu na masywność materiału, z którego są wykonane wymagają bardziej złożonego zabiegu, a do ich instalacji warto użyć kotew lub dybli. To nic innego jak stalowe blaszki przykręcane za pomocą śrub i wkręty przechodzące przez całą szerokość ościeżnicy. Nie martw się, części te powinny być dołączone do zestawu zakupionego od producenta.

Zwróć uwagę na rodzaj muru, z którego zbudowany jest Twój dom. To w zależności od jego wytrzymałości dobieraj elementy wzmacniające, a tym bardziej łączące.

  • Okna drewniane bez problemu przenoszą drgania, dlatego pamiętaj, by nie narażać ich na przesadne naprężenia.
  • Jeśli Twoja nowa stolarka charakteryzuje się nietypowym, dużym rozmiarem pomyśl o dodatkowych zabezpieczeniach tak, by okna drewniane przez najbliższe lata trzymały się bezpiecznie w murach.
  • Kiedy już mocowanie okna będziesz miał za sobą, usuń kliny i zamontuj skrzydła.

okna do domu

Zabiegi wykończeniowe w oknach drewnianych

Masz już za sobą najtrudniejszy etap czyszczenia i osadzania. Teraz pora na ostatnie zabiegi wykończeniowe tak, by okna drewniane prezentowały się jak najlepiej zapewniając bezpieczeństwo Tobie oraz Twojemu domowi.

Co należy zrobić?

  • Punkty łączenia okna ze ścianą zakryj płytami gipsowymi lub listwami o charakterze maskującym, a po tym przejdź do tynkowania i malowania.
  • Korzystaj wyłączenie ze sprawdzonych materiałów, które w kontakcie z oknami drewnianymi nie poskutkują nieprzyjemnymi efektami. Pamiętaj, że drewno jest tworzywem wymagającym, zarówno na etapie montażu, jak i pielęgnacji.
  • Na końcu pozostaje usunięcie folii ochronnej oraz sprzątanie.

Powszechnie uznawane jest, że montaż okien drewnianych powinno pozostawiać się fachowcom. Sam proces instalacji stolarki nie jest tak trudny, by nie mógł poradzić sobie z nim przeciętny użytkownik. Czasami warto pokusić się o samodzielną pracę.

Jeśli jednak nie masz pewności co do swoich umiejętności montażowych, warto oddać to w ręce specjalisty. On po przejściu odpowiednich szkoleń i praktyk jest w stanie niemalże bezbłędnie zamontować okna drewniane w Twoim domu.

– Tekst powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Futur24