Na co zwracać uwagę, wybierając nowe krzesła do kuchni?

Na co zwracać uwagę, wybierając nowe krzesła do kuchni?

Krzesła pełnią niezwykle ważną funkcję w aranżacji wnętrza kuchni, dekorują ją i wpływają na wygodę jej użytkowania. Krzesła kuchenne z jednej strony powinny współgrać ze stylem, w jakim urządziliśmy kuchnię, z drugiej strony nie powinny zlewać się z pozostałymi elementami jej wyposażenia. Ważne, by zachowały indywidualny charakter. Tylko wtedy będziemy mogli traktować je jako osobne meble, które gwarantują wysoki komfort użytkowy i które w pozytywny sposób wpływają na odbiór i dekoracyjność kuchni. Na co zatem zwracać uwagę, kupując krzesła do kuchni? W jakie krzesła warto inwestować, a jakich krzeseł powinniśmy unikać?

Rodzaje krzeseł kuchennych

Wybór krzeseł powinien zależeć od stylu, w jakim chcemy urządzić kuchnię. Jeśli kuchnia ma być urządzona klasycznie, powiedzmy w stylu angielskim lub rustykalnym, warto zdecydować się za zakup krzeseł drewnianych, tapicerowanych wzorzystymi tkaninami. Takie krzesła są niezwykle dekoracyjne i bardzo wygodne, ale mniej praktyczne w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci – tekstylna tapicerka łatwo się brudzi, przez co takie krzesła szybko się zużywają i niszczą. Alternatywą dla krzeseł tapicerowanych mogą być krzesła drewniane, które w razie potrzeby możemy uzupełnić o miękkie, tapicerowane poduszki. Wypranie poduszki będzie znacznie łatwiejsze niż czyszczenie tapicerki. We wnętrzach urządzonych w bardziej nowoczesny sposób, ciekawym pomysłem na krzesła do kuchni mogą być hokery, czyli wysokie krzesła barowe. Tego typu krzesła zajmują mało miejsca, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w niewielkich kuchniach/aneksach kuchennych, w których miejsce klasycznego stołu zajmuje wysoki blat/bar. We wnętrzach w stylu skandynawskim sprawdzą się krzesła drewniane, a we wnętrzach minimalistycznych, designerskie krzesła wykonane z tworzyw sztucznych, metalu i drewna.

Krzesło z podłokietnikami czy bez?

W zależności od rozmiaru kuchni i ilości dostępnego w niej miejsca możemy zdecydować się na zakup wąskich krzeseł kuchennych bez podłokietników lub zdecydować się na zwykle znacznie od nich szersze krzesła wyposażone w podłokietniki. Ten drugi typ krzeseł sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Krzesła z bocznymi oparciami są na ogół cięższe, bardziej stabilne i zapewniają większe bezpieczeństwo siedzenia dla małego dziecka. Nie ma co ukrywać, że większe siedzisko i dodatkowe podłokietniki to również większa wygoda siedzenia dla dorosłej osoby. Jeśli zatem zależy nam na większym komforcie i jednocześnie dysponujemy odpowiednio dużą ilością wolnego miejsca przy stole, warto zdecydować się na krzesła do kuchni z podłokietnikami i wysokim, dobrze wyprofilowanym oparciem. Gdy miejsca jest zdecydowanie mniej, pozostają nam klasyczne krzesła bez podłokietników, a w skrajnych przypadkach wysokie hokery.

Szukając krzeseł do kuchni, poza kwestią ich dopasowania do ogólnego wystroju wnętrza naszego mieszkania oraz rozmiarów naszej kuchni, warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego krzesła zostały wykonane. Trzeba pamiętać, że meble tapicerowane dość łatwo się brudzą, co może być kłopotliwe, zwłaszcza w domach zajmowanych przez rodziny z małymi dziećmi.


Artykuł zainspirowany został krzesłami do kuchni dostępnymi w sklepie https://stolpluskrzesla.pl/c307-krzesla-do-kuchni.