Najciekawsze pomysły na oprawę okna: rolety, firanki i nie tylko

Najciekawsze pomysły na oprawę okna: rolety, firanki i nie tylko

Czym ozdobić okno, by wyglądało ładnie, nie przytłaczało wnętrza i zapewniało dopływ światła w dostatecznej ilości? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście firany. Owszem, stanową jedną z opcji, ale nie jedyną. Możliwości jest kilka, a każda z nich sprawdzi się przy nieco innych wymaganiach. Pamiętać tylko trzeba, by dobrać dekorację do aranżacji, a wtedy efekt będzie zadowalający.

  1. Firany

Bezpieczne, tradycyjne rozwiązanie wybierane przez większość pań domu. Oferta rynkowa jest tak rozległa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z rezerwą jednak radzimy podchodzić do produktów wykonanych z koronki czy żakardu, bo kojarzą się z zamierzchłymi czasami i raczej nie pasują do nowoczesnych wnętrz. W tych natomiast sprawdzą się firany sznurkowe lub uszyte z delikatnego, przepuszczającego światło materiału np. woalu, tiulu, batystu bądź organzy. Prześwitujące tkaniny warto też zastosować w oknach niewielkich, ciemniejszych pomieszczeń, bo nie blokują promieni słonecznych, więc we wnętrzu jest widniej. Delikatnie i elegancko prezentują się firany jednobarwne, gęsto marszczone, sięgające podłogi, niemniej jednak można też postawić na krótsze, zdobione haftem itp., z tym że nie będą współgrać z każdą stylistyką.

  1. Zasłony

Równie popularne jak firany. Masywne świetnie przyozdobią jadalnię lub salon o dużym metrażu. Z kolei wykonane z lżejszych materiałów będą odpowiedniejsze do kuchni czy sypialni, bo nie zdominują aranżacji. Grube, ciężkie kotary lepiej zakupić w wersji z tunelem nasuwanym na karnisz, ponieważ łatwiej je powiesić czy przesunąć. Same też wtedy piękniej się układają. W sprzedaży dostępne są zarówno gładkie, jak i wzorzyste, zatem z dobraniem ich do wystroju nie powinno być większych problemów.

  1. Rolety zewnętrzne, wewnętrzne oraz dzień-noc

Coś dla fanów minimalizmu, dla których liczy się wygoda. Rolety dzieli się na kilka typów: wewnętrzne, zewnętrzne, dzień-noc. To produkty komfortowe w użytkowaniu, które nie brudzą się tak szybko jak firany lub zasłony, w związku z czym częstotliwość ich czyszczenia jest rzadsza lub w ogóle zbędna. Nie tylko świetnie ozdabiają okna PCV i drewniane, ale też w razie potrzeby pomagają ukryć się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, odgrodzić się od hałasów z zewnątrz, utrzymać odpowiednią temperaturę powietrza w budynku. Poza tym rolety zewnętrzne podwyższają bezpieczeństwo budynku oraz trwałość stolarki – okna i drzwi przesuwne HS (montowane na tarasie, balkonie) mniej się niszczą, gdy mają rzadszy kontakt z wilgocią, mrozem, silnym nasłonecznieniem. Natomiast atutem rolet dzień-noc jest możliwość precyzyjnego regulowania docierającego do pomieszczeń światła.

  1. Rolety rzymskie

Produkowane z różnych rodzajów tkanin: cieńszych, grubszych, jednokolorowych, wzorzystych. Kolorowe i z wzorami doskonale wyglądają we wnętrzach retro i stylizowanych, ale też coraz częściej goszczą w nowoczesnych aranżacjach – przeważnie stosuje się je w nich jako element przełamania dla stonowanej kolorystyki, prostoty, minimalizmu, surowości. Z racji uniwersalnego charakteru największym powodzeniem cieszą się rolety białe, kremowe, szare, lecz na rynku nie brak i tych w intensywnych odcieniach.

  1. Żaluzje

Ostatnia propozycja to żaluzje. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów: aluminiowe (lekkie, trwałe), drewniane (stylowe, naturalne, dobrze współgrają z drewnem oraz skórą), bambusowe (odporne na wilgoć, o niepowtarzalnym wyglądzie, wprowadzają klimat egzotyki), z PCV (lekkie i tanie). W zimie, podobnie jak rolety, skutecznie minimalizują straty ciepła, natomiast w lecie chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się. Oferują intymność, dyskrecję.