Odkurzacze Electrolux i ich historia

Odkurzacz jest jednym z najbardziej praktycznych urządzeń, które wynaleziono w XX wieku. Jego pierwszy model powstał na początku ubiegłego stulecia, a systematyczny rozwój doprowadził do momentu, kiedy można odkurzyć cały dom bez konieczności przepinania kabla w każdym pomieszczeniu.

Potrzeba skonstruowania urządzenia ułatwiającego zbieranie kurzu z dywanów i podłóg pojawiła się już w XIX wieku. Protoplastę odkurzacza próbowało więc stworzyć wielu wynalazców, którzy chcieli zaadaptować do tego nawet wentylator sufitowy.

Odkurzacze Electrolux  – model Lux I

Pierwszy odkurzacz Electrolux zaprezentował w 1912 r. i był to model Lux I. Od dzisiejszych urządzeń różniło go absolutnie wszystko. Był ciężki, ponieważ ważył aż 14 kilogramów, a jego cena (ok. 300 koron szwedzkich) sprawiała, że nie każdy mógł pozwolić sobie na jego zakup. W konsekwencji nie znajdował się on w każdym domu. Często mógł być jedynie wypożyczony na czas sprzątania.

Odkurzacze Electrolux LUX I

W roku 1921 nastąpił milowy krok w rozwoju odkurzaczy Electrolux, kiedy to na rynek firma wprowadziła urządzenie nazwane Model V. W porównaniu do swojego poprzednika, został znacząco odchudzony i zmniejszony. Był także znacznie bardziej mobilny oraz tańszy, więc mógł znaleźć swoje zastosowanie niemal w każdym gospodarstwie domowym.

Kolejnym ważnym momentem był rok 1938, w którym odkurzacz nabrał kształtu, zapamiętanego na lata. Właśnie wtedy z fabryki Electrolux wyszedł model Z30, pieszczotliwie zwany „bochenkiem”, nawiązując do jego designu, podobnego do bochenka chleba.

Obraz odkurzacza w formie podłużnego „pudła” utkwił w świadomości na wiele lat. Inżynierowie pracowali jednak nie tylko nad kształtem urządzenia, ale często zaglądali również do jego środka. W 1964 roku po raz pierwszy zastosowano papierowy worek, który niczym nie ustępował swoim materiałowym poprzednikom, a przy tym był dużo wygodniejszy w codziennej obsłudze. Jednocześnie nowym modelem w rodzinie Electrolux był odkurzacz Luxomatic, wyposażony nie tylko w papierowy worek, ale w innowacyjny wtedy system wskazywania poziom jego zapełnienia.

Odkurzacze Electrolux – UltraPower

Początek XXI wieku to dla firmy Electrolux ważny krok w produkcji odkurzaczy. To właśnie wtedy z fabryki wyszło urządzenie nazwane Trilobite, które samodzielnie poruszało się po domu, do omijania przeszkód używając ultradźwięków. Po zakończeniu sprzątania odkurzacz samodzielnie podłączał się do ładowania.

W 2004 r. inżynierowie skonstruowali odkurzacz bezprzewodowy Ergorapido, który umożliwiał sprzątanie dużej powierzchni, bez konieczności przełączania sprzętu do kolejnego źródła prądu. Rok później opublikowana została wersja 2-w-1, która dzięki jednostce ręcznej, pozwalała na poręczne sprzątanie okruchów ze stołu czy kanapy.

Kolejne lata pracy nad bezprzewodowym odkurzaczem zaowocowały powstaniem modelu UltraPower, który po raz pierwszy może stać w jednej linii z odkurzaczami przewodowymi. Jak zapewnia producent, moc tego urządzenia niczym nie ustępuje standardowym odkurzaczom, a możliwość zasilania bateryjnego przez 40 minut powoduje, że można nim sprawnie i szybko odkurzyć średniej wielkości dom jednorodzinny.

Odkurzacze Electrolux UltraPower

źródło i zdjęcia: Electrolux