okna do domu

Okna drewniane czy plastikowe – jakie wybrać?

Podczas budowy lub remontu wymagana jest decyzja dotycząca stolarki okiennej. Najczęściej wybieranymi opcjami są okna drewniane lub plastikowe. Czym się różnią? Które będą lepszym wyborem?

Okna drewniane i plastikowe – najważniejsze cechy

Wybór rodzaju okien powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ mają one wpływ na wiele czynników. Od ich szczelności i jakości zależy utrzymanie właściwego poziomu ciepła wewnątrz pomieszczeń. Okna drewniane są na pewno solidniejsze. Drewno to trwały materiał, który w zależności od rodzaju, posłuży przez wiele lat. Tego typu okna mają bardzo dobre właściwości izolacyjne i chronią mieszkanie lub dom przed wychłodzeniem. Wymagane jest regularne przeprowadzanie konserwacji, aby materiał nie stracił swoich właściwości. Okna drewniane w Warszawie na Pradze oraz w innych dzielnicach montowane są głównie w budynkach o klasycznym charakterze zabudowy. Pozwolą podkreślić ich charakter i nadać szlachetności. Często są stosowane również w zabytkowych obiektach.

Zaletą okien plastikowych jest przede wszystkim łatwość w utrzymaniu. Okna szybko się myje i nie wymagają żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych. Czasami konieczne jest jedynie dostosowanie regulacji zawiasów. Ich szczelność jest również wysoka. Są wykorzystywane głównie w architekturze nowoczesnej.

O czym pamiętać podczas montażu okien?

Okna pozwalają wprowadzić do wnętrza odpowiednią ilość światła dziennego oraz zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Bywają jednak miejsca, gdzie nadmierne nasłonecznienie może być problematyczne. Aby uchronić się przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń warto zamontować odpowiednie rolety. Pozwolą one kontrolować dopływ światła. Rolety wewnętrzne na wymiar w Warszawie na Pradze, jak i w innych miejscach mogą być zamontowane w każdego rodzaju oknach. Dodatkowo mogą posiadać specjalną aluminiową powłokę, która zapewni całkowitą ciemność w pomieszczeniu i skutecznie odizoluje wnętrze od gorących promieni słonecznych.