Pomysły na boazerię drewnianą

Pomysły na boazerię drewnianą

Wydawało się, że swoje lata świetności mają już dawno za sobą. Boazerie, bo o nich mowa, kiedyś cieszyły się olbrzymią popularnością – zdobiły ściany niemal każdego mieszkania, były symbolem luksusu, dostatku i dobrego stylu. Z czasem jednak trendy się zmieniły i drewniane boazerie z naszych ulubieńców stały się nagle podstawowymi wrogami.

Wielu z nas pozbyło się wtedy tej oryginalnej i niezwykle uniwersalnej dekoracji. Wydawało się, że faktycznie nadszedł kres ich popularności, jednak moda raz jeszcze pokazała, że istnieją rozwiązania, które, przy odrobinie kreatywności, mogą się nigdy nie zestarzeć. Dziś znów powracamy do boazerii i wykorzystujemy ją w różnorodnych projektach. Aby móc się cieszyć pięknym i nowoczesny mieszkaniem, warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

Modna boazeria

Boazeria znowu powróciła do łask! Dziś z tego stwierdzenia nie śmieje się już żaden projektant wnętrz. Za zastosowaniem tego elementu przemawia naprawdę wiele czynników natury estetycznej oraz praktycznej. Przede wszystkim boazeria znakomicie kryje niedoskonałości ściany – nawet jeżeli mamy problemy z poziomami lub poważniejszymi ubytkami, nie musimy się tym przejmować podczas ich montażu, poza tym – nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji – okresowe malowanie lub konserwacja pomoże nam odświeżyć jej wygląd (lub zmienić go nie do poznania), ale nawet bez nich nasza boazeria może prezentować się całkiem atrakcyjnie. Łatwo się ją myje, zasadniczo jest plamoodporna, a w przypadku powstania uszkodzeń, można wymienić konkretne elementy. Deski boazeryjne to także wyjątkowo wdzięczny materiał dla różnego typu modyfikacji – bez problemu zmienimy ich kolor lub naniesiemy na nie różnego typu ozdoby.

Nowoczesna boazeria

Kiedyś boazerie wykonywano głównie z drzew rodzimych – w tym przede wszystkim z sosny i świerku. Do dzisiaj to niezwykle popularne rozwiązania, jednak rynek znacznie się rozwinął i bez problemu odnajdziemy bardziej niestandardowe materiały. Bezsporną zaletą boazerii świerkowych jest łatwa możliwość wybarwiania – wystarczy że w czasie montażu zabezpieczymy ją odpowiednią lazurą, z czasem – kiedy postanowimy zmienić kolor desek – wystarczy ponowić zabieg i zastosować przy tym preparat o odpowiednim odcieniu. Taka możliwość pozwoli nam błyskawicznie wpłynąć na rozłożenie akcentów kolorystycznych w mieszkaniu. Pomalowane na biało deski staną się znakomitym uzupełnieniem niesłychanie modnego ostatnimi czasy mieszkania w stylu skandynawskim. Bardziej nieszablonowe kolory odnajdą się z kolei zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach, jak i w stylu boho.

Boazeria Thermory

Nie musimy jednak wykorzystywać wyłącznie dobrze znanych, tradycyjnych rozwiązań. Szczególną opcją stanie się drewno modyfikowane termicznie Thermory. Dzięki zaawansowanej obróbce termicznej zmieniają się jego walory estetyczne oraz właściwości fizyczne. Deski boazeryjne nabierają głębokiego niespotykanego koloru, mogą pochwalić się także olbrzymią odpornością i żywotnością – pod tym względem nie może równać się z nimi żadne inne drewno. Thermory nie pracuje, nie skręca się, jest odporne na działanie wilgoci, pleśni i grzybów, nie podlega procesom rozkładowym. W związku ze swoimi cechami, nie musimy martwić się o olejowanie i inne prace pielęgnacyjne. Możemy wybierać także spośród wielu gatunków drewna, poddanych obróbce termicznej – w zależności od charakteru naszego projektu, możemy posłużyć się thermo magnolią, osiką, sosną skandynawską, sosną bezsęczną i jesionem amerykańskim. Deski Thermory, w przeciwieństwie do standardowych desek boazeryjnych, mogą być wykorzystywane we wszystkich pomieszczeniach – także w tych, w których drewno musi zmierzyć się z wysokim poziomem wilgotności. Bez obaw możemy umieścić je w łazience, kuchni, a nawet w saunie. Staną się unikalną ozdobą i przez długie lata nie stracą swojego wyjątkowego wyglądu.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Komplex Market (http://www.komplexmarket.pl/) – importerem drewna profilowanego i kompozytów, a także wyłącznym przedstawicielem marki Thermory. Firma posiada szeroką ofertę desek tarasowych, elewacyjnych, drewna konstrukcyjnego, płyt osb oraz wiele innych.