Ręcznie robione kafle cementowe – pomysł na eleganckie wykończenie podłogi

Ręcznie robione kafle cementowe szczególnie popularne w XIX wieku do ozdabiania podłóg eleganckich kamienic i dworków. Niestety, wraz z wybuchem I wojny światowej zaniechano produkcji kafli, a sama technologia ich wytwarzania uległa zapomnieniu.

Niestety wybuch I wojny światowej sprawił, że zaprzestano produkcji kafli cementowych, a sama technologia ich wytwarzania uległa zapomnieniu. Na szczęście na świecie nie brakuje pasjonatów dzięki którym stare tradycyjne technologie wytwarzania produktów są odkrywane na nowo.

Ręcznie robione kafle cementowe Purpura – stara tradycja wzbogacona o nowoczesne wzornictwo

Przykładem jest marka Purpura, która oferuje ręcznie wytwarzane kafle cementowe zgodnie z tradycyjnymi technologiami. Każdy kafel powstaje oddzielnie, dzięki czemu jest niepowtarzalny, a różnice między płytkami w kolorze lub wzorze dodają im niezwykłego uroku.

Ręcznie robione kafle cementowe

Inspiracją dla widocznych na kaflach dekorów są historyczne ornamenty oraz współczesny design. Geometryczne wzory w stylu op-art stworzył dla Purpury szwedzki designer Martin Björnson. Polska projektantka Paulina Matusiak przygotowała kafle inspirowane folklorem i konstruktywizmem. Z kolei pomysł na najnowszą kolekcję powstał w zespole Purpury. Jej nazwa – „Abecedarium” – oddaje w pełni charakter projektu. Jest to pierwsza w Polsce kolekcja kafli cementowych, która wykorzystuje wyłącznie elementy typograficzne. Z płytek można stworzyć dowolny napis: hasło, nazwę marki czy ulubioną sentencję.

Ręcznie robione kafle cementowe – jak powstają?

Kafle Purpury powstają w żeliwnej formie zgodnie z recepturą zaczerpniętą od hiszpańskich rzemieślników. Produkowane są z: cementu portlandzkiego, włoskiego marmuru i piasku.

Jaka jest kolejność prac nad kaflami? W formie umieszczany jest wzornik, który wypełnia się płynną masą marmurowo-cementową – każde pole w wybranym kolorze. Gdy wszystkie pola są wypełnione, wzornik jest wyciągany, a powierzchnia kafla jest posypywana mieszaniną cementu i piasku. Tak przygotowaną płytkę umieszcza się pod prasą. Sprasowany z siłą kilkudziesięciu atmosfer kafel schnie następnie przez cztery tygodnie w suszarni.

Taki sposób wytwarzania kafli pozwala na realizację indywidualnych zamówień, dzięki czemu klient ma możliwość wpływu na wzór i kolorystykę każdego kafla.

Ręcznie robione kafle cementowe

Ręcznie robione kafle cementowe

Ręcznie robione kafle cementowe

Ręcznie robione kafle cementowe