wnetrzator.pl
Image default
Wystrój wnętrz

Ręcznie robione kafle cementowe – pomysł na eleganckie wykończenie podłogi

Ręcznie robione kafle cementowe szczególnie popularne w XIX wieku do ozdabiania podłóg eleganckich kamienic i dworków. Niestety, wraz z wybuchem I wojny światowej zaniechano produkcji kafli, a sama technologia ich wytwarzania uległa zapomnieniu.

Niestety wybuch I wojny światowej sprawił, że zaprzestano produkcji kafli cementowych, a sama technologia ich wytwarzania uległa zapomnieniu. Na szczęście na świecie nie brakuje pasjonatów dzięki którym stare tradycyjne technologie wytwarzania produktów są odkrywane na nowo.

Ręcznie robione kafle cementowe Purpura – stara tradycja wzbogacona o nowoczesne wzornictwo

Przykładem jest marka Purpura, która oferuje ręcznie wytwarzane kafle cementowe zgodnie z tradycyjnymi technologiami. Każdy kafel powstaje oddzielnie, dzięki czemu jest niepowtarzalny, a różnice między płytkami w kolorze lub wzorze dodają im niezwykłego uroku.

Ręcznie robione kafle cementowe

Inspiracją dla widocznych na kaflach dekorów są historyczne ornamenty oraz współczesny design. Geometryczne wzory w stylu op-art stworzył dla Purpury szwedzki designer Martin Björnson. Polska projektantka Paulina Matusiak przygotowała kafle inspirowane folklorem i konstruktywizmem. Z kolei pomysł na najnowszą kolekcję powstał w zespole Purpury. Jej nazwa – „Abecedarium” – oddaje w pełni charakter projektu. Jest to pierwsza w Polsce kolekcja kafli cementowych, która wykorzystuje wyłącznie elementy typograficzne. Z płytek można stworzyć dowolny napis: hasło, nazwę marki czy ulubioną sentencję.

Ręcznie robione kafle cementowe – jak powstają?

Kafle Purpury powstają w żeliwnej formie zgodnie z recepturą zaczerpniętą od hiszpańskich rzemieślników. Produkowane są z: cementu portlandzkiego, włoskiego marmuru i piasku.

Jaka jest kolejność prac nad kaflami? W formie umieszczany jest wzornik, który wypełnia się płynną masą marmurowo-cementową – każde pole w wybranym kolorze. Gdy wszystkie pola są wypełnione, wzornik jest wyciągany, a powierzchnia kafla jest posypywana mieszaniną cementu i piasku. Tak przygotowaną płytkę umieszcza się pod prasą. Sprasowany z siłą kilkudziesięciu atmosfer kafel schnie następnie przez cztery tygodnie w suszarni.

Taki sposób wytwarzania kafli pozwala na realizację indywidualnych zamówień, dzięki czemu klient ma możliwość wpływu na wzór i kolorystykę każdego kafla.

Ręcznie robione kafle cementowe

Ręcznie robione kafle cementowe

Ręcznie robione kafle cementowe

Ręcznie robione kafle cementowe

Polecane

Jaki oczyszczacz wybrać do pokoju dziecięcego?

redakcja serwisu

Sprawdź czym są oryginalne cegły dekoracyjne do dekoracji domu!

redakcja serwisu

Tryptyk w salonie. Dlaczego nie!

jan

1 comment

bertab 12 października 2017 at 15:08

fajnie wyglądają, choć cena też „fajna” jest 😉

Leave a Comment