Szafa metalowa do domu? Czy to ma sens?

Włamania i kradzieże nie omijają prywatnych domów i mieszkań. Jeśli posiada się jakieś kosztowności, warto mieć skrytkę, w której można je umieścić. Większość włamań ma miejsce pod nieobecność właścicieli. Zabezpieczenie w postaci metalowej szafy na dokumenty pozwoli ochronić przynajmniej to, co dla właściciela domu czy mieszkania jest najcenniejsze.

Szafy metalowe na dokumenty – już nic się nie zawieruszy

Wybierając szafę metalową na dokumenty do domu można w niej przechowywać rzecz jasna wszystkie rachunki, faktury czy dowody wpłaty z ubezpieczenia i umowy dotyczące polis na życie. Wszystkie dokumenty są niezwykle istotne, dlatego umieszczenie ich w zamykanej na klucz szafie, sprzyja utrzymywaniu w niej porządku. W razie kontroli z Urzędu Skarbowego bądź konieczności przedstawienia w dowolnej instytucji dowodów wpłat, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, wszystkie dokumenty ma się zawsze pod ręką i jest pewność, że nic się nie zawieruszy.

Szafy metalowe także na biżuterię i dzieła sztuki

Szafy metalowe na dokumenty można zakupić w kilku klasach. Różnią się pomiędzy sobą grubością użytej blachy stalowej, a także zastosowanymi zabezpieczeniami. W każdej zastosowane jest potrójne ryglowanie poziome, pionowe i wbudowane. Każda metalowa szafa na dokumenty posiada również zamek zabezpieczony przed rozwierceniem. Bywa, że dodatkowo zabezpieczona jest szyfrem. Te, które przeznaczone są dla dokumentów tajnych i wykonane są z grubszej stali mają jeszcze dodatkowe zabezpieczenia elektroniczne, dzięki którym łączą się z centralą alarmową w przypadku próby włamania. W takich szafach można trzymać również drogocenną biżuterię, czy dzieła sztuki, które na rynku osiągają naprawdę wysokie ceny.

Szafy na broń i amunicję

Osoby, które posiadają pozwolenie na broń są zobowiązane do przechowywania jej w zamkniętym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby trzecie. Musi być trzymana w szafie lub sejfie, co najmniej klasy S1. Szafa na broń musi być wykonana z solidnej i grubej blachy. W sytuacji, gdy chcemy zabezpieczyć się przed włamaniem, posiadanie takiej szafy pancernej na dokumenty jest zasadne.

Szafa metalowa w domu a aranżacja wnętrza

Wiele osób uważa, że metalowa szafa na dokumenty zakłóci aranżację wnętrza i niepotrzebnie ją przytłoczy. Jednak poza szafami w kolorze szarym, które tradycyjnie kojarzą się z zabezpieczeniem mienia, można wybrać również inne kolory z palety RAL. W ten sposób metalową szafę można dopasować do aranżacji sypialni lub salonu zarówno w stylu skandynawskim, jak i loft, czy też eleganckim kolonialnym. Zatem argument o niedopasowaniu zostaje obalony.

Nieprawdą jest również, że taka szafa sprawdzi się jedynie u osób, które posiadają liczne kosztowności i zasoby, które chcą chronić przed złodziejami. Równie dobrze można je wykorzystać jako funkcjonalne regały na dokumenty, których co miesiąc przybywa, nawet jeśli większość rachunków płaci się online. Szafa metalowa pomoże usystematyzować i skatalogować posiadane dokumenty, tak by w razie konieczności nie trzeba było ich długo szukać. Jeszcze bardziej zasadne jest posiadanie szafy metalowej na dokumenty kiedy prowadzi się firmę w domu i przechowuje się jej dokumentację. Nawet jeśli ma się regał na dokumenty, to taka zamykana szafa wygląda po prostu bardziej elegancko i sprzyja tworzeniu monochromatycznych biurowych wnętrz, w oparciu o jednolitą kolorystykę.

Wybór rodzaju szafy metalowej do domu zależny jest od naszych potrzeb. Warto wybrać certyfikowane modele, które zapewniają największy stopień bezpieczeństwa. Spory wybór takich produktów można znaleźć tutaj: https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/szafy-na-dokumenty/szafy-na-dokumenty-niejawne-klasa-a/