Opinii na temat stosowania szprosów w oknach jest bardzo dużo. Niektórzy twierdzą, że są niepraktyczne, zaś inni, że eleganckie. Jedno jest pewne, dom w którym zagościły szprosy w oknach, zyskał niepowtarzalny charakter.
Co to są szprosy?
Szprosy zwane także szczeblinami, to niewielkie listewki, które dzielą okno na mniejsze części. Kiedyś szprosy były montowane głównie jako element konstrukcyjny. Obecnie jednak stosowane są jako element dekoracyjny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szprosów.
Szprosy konstrukcyjne
To najstarszy rodzaj szprosów, dosłownie dzielący okno na kilka mniejszych części. Stanowi element konstrukcyjny okna. Wykonany jest z tego samego materiału co okno. W każdą małą cześć wstawiana jest oddzielna szyba. Szczególnie przydatny przy dużych oknach, ponieważ znacznie poprawia sztywność konstrukcji, co pozytywnie wpływa na wytrzymałość. Ponadto wyglądają bardzo elegancko. Jednak wpływają negatywnie na izolacyjność szyb. Gruba struktura ogranicza także ilość przedostania się światła dziennego do wnętrza.
Szprosy wewnątrzszybowe
Inaczej nazywane międzyszybowymi, umieszczane są wewnątrz pakietu szybowego, dlatego nie utrudniają mycia okien. Głównymi przesłankami, które skłaniają do wyboru tego rodzaju szprosów jest właśnie łatwość pielęgnacji oraz estetyka. Wygoda i komfort użytkowania jednak sporo kosztuje, dlatego szprosy wewnątrzszybowe są stosunkowo drogie.
Szprosy naklejane
Inaczej zwane wiedeńskimi. Wewnątrz pakietu szybowego umieszcza się listwę, czyli tzw. ślepy szpros, która ułatwia równe przyklejenie szprosów z obu stron pakietu szybowego. Ten rodzaj szprosów negatywnie wpływa na utrzymanie czystości, ponieważ podczas opadów atmosferycznych spływa po nich brudna woda, zbierają kurz, a nawet mogą się odkształcić pod wpływem wysokich temperatur.
Planując zastosowanie szprosów w oknach należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Szprosy posiadają pewne utrudnienia, które nie każdy będzie w stanie zaakceptować, jednak są też tacy dla których estetyka i elegancja będą ważniejsze niż funkcjonalność.