Papa termozgrzewalna

Zastosowanie papy termozgrzewalnej

Papa termozgrzewalna jest bardzo podobna w budowie do tradycyjnej papy asfaltowej. Jednak produkuje się ją tylko i wyłącznie z włókna szklanego lub poliestrowego, które w późniejszym etapie produkcji powleka się bardzo wytrzymałym i elastycznym asfaltem. Papa termozgrzewalna jest dużo bardziej odporna na warunki atmosferyczne i o wiele trwalsza niż zwykła papa asfaltowa. Jej przydatność ocenia się na okres około 30 lat.

Papa taka wyposażona jest na spodniej stronie w specjalnie spreparowaną folię, która podczas montażu roztapia się i zamienia w trwały materiał spalający. Istnieje wiele sposobów łączenia od zgrzewania, aż do papy samoprzylepnej gdzie nie ma konieczności używania innych łączników i stosowania żadnych narzędzi. Papę w atrakcyjnych cenach kupisz w sklepie https://bricoman.pl/materialy-budowlane/papy-gonty-masy-do-dachow/papy

Papę termozgrzewalną należy nakładać tylko i wyłącznie na wcześniej oczyszczone i przygotowane miejsce. Zapewni to lepsze łączenie i ułożenie materiału na podłożu. Przed przystąpieniem do właściwego montażu, należy przeprowadzić próbne ułożenie. Dokonujemy tego w celu ujawnienia ewentualnych wad materiału oraz uszkodzeń powierzchni. Po upewnieniu się że wszystko jest w należytym porządku możemy przystąpić do ostatecznego układania papy. Materiał nakładamy na podłoże stroną pokryta folią termiczną.

Palnik powinniśmy kierować zawsze na leżącą na podłożu papę, w ten sposób nagrzewa się masa bitumiczna oraz podłożę co ułatwia ich wzajemne złączenie. O tym, że proces jest kompletny, może nas informować zmiana koloru płomienia na czerwony. Należy wtedy natychmiast przerwać zgrzewanie by nie uszkodzić papy i jej nie spalić. Kolejne kawałki papy należy układać jak dachówki, na tak zwaną zakładkę. Roztopiona i wyciekająca masa bitumiczna może posłużyć jakie dodatkowe uszczelnienie.

W przypadku gdy wymagane jest ułożenie kilku warstw papy, kładziemy ją w naprzemiennych rzędach z odpowiednim zachowaniem zakładek. Praca podczas procesu pokrywania podłoża płatami papy termozgrzewalnej powinna cechować się wysoko zachowaną ostrożnością. Zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas tego typu prac to wszelkiego rodzaju poparzenia będące wynikiem nieumiejętnego lub nierozważnego użytkowania palnika. Drugie ryzyko jakie może nas spotkać to upadki z wysokości. Pracownicy skoncentrowani na wykonywaniu swych zadań mogą spaść i doznać poważnych obrażeń. Dlatego zaleca się pracę w kilkuosobowych zespołach w celu wzajemnego nadzoru.

Papa termozgrzewalna to bardzo praktyczny i wytrzymały materiał stosowany do pokrywania wszelkiego rodzaju powierzchni. Cechuje się dużą odpornością na wahania temperatury i jest stosunkowo łatwa w montażu.