Inwestor budujący dom albo wspólnota mieszkaniowa, która postanawia wyremontować dach w swoim budynku, staje przed wyborem rodzaju pokrycia. Możliwości jest wiele, a każde ma swoje zalety i wady. Niekiedy wybór jest ograniczony, bo niekiedy charakter i wiek budynku sprawiają, że swoje trzy grosze wtrącić musi także konserwator zabytków, a jego decyzja jest święta.
Zakładając jednak, że do wyboru są wszystkie opcje, można wykonać pokrycie dachowe z następujących materiałów:
Łupek
Rozwiązanie stosunkowo rzadkie, bo drogie i ciężkie – wymaga bardzo mocnej konstrukcji budynku i więźby. Zaletą jest jego trwałość: łupek to przecież rodzaj skały, a więc dach z niego wykonany może przetrwać setki lat. Zarówno materiał, jak i jego ułożenie wymagają zasobnego portfela.
Strzecha
Wbrew pozorom, nie jest to tylko relikt przeszłości. Również obecnie kryje się dachy strzechą, ponieważ ma ona wiele zalet, do których zaliczyć można właściwości termoizolacyjne i akustyczne, szczelność oraz trwałość. Strzecha (ze słomy lub trzciny) może zostać zaimpregnowana środkiem ognioodpornym.
Drewniane gonty
Ten rodzaj pokrycia ma bardzo długą tradycję. Do jego stworzenia potrzebny jest materiał z drzew iglastych. Najpiękniejsze dachy tego typu budowane są z wykorzystaniem łączenia na pióro i wpust. Gonty mogą stanowić pokrycie dachów o skomplikowanej konstrukcji, wielopołaciowych i pełnych rozmaitych załamań.
Blachy
Bardzo ekonomiczną opcją jest zastosowanie blachodachówek. Często zastępuje się nimi (podczas remontów) dachówki ceramiczne, ponieważ blachodachówki są lekkie i łatwe w montażu. Do ich produkcji wykorzystywana jest blacha stalowa, aluminiowa, cynkowo-tytanowa oraz blacha miedziana. Ta ostatnia służy też do układania pokryć dachowych z paneli oraz tak zwanej rybiej łuski. Dobór blachy należy dostosować do stanu zanieczyszczeń w danym regionie – niekiedy wymagane są bardzo dobre parametry ochronne. Blaszane dachy i elewacje wykonuje m.in. firma dostępna pod internetowym adresem http://www.krak-zinc.pl/.
Papa lub folia
Na płaskich dachach często wykorzystywana jest papa termozgrzewalna, asfaltowa albo tzw. gont bitumiczny. Czemu na płaskich? Tego rodzaju pokrycie nie jest szczególnie estetyczne, ale płaski dach jest praktycznie niewidoczny z poziomu drogi czy ulicy. O zastosowaniu papy decyduje nierzadko niska cena i łatwość układania.
Dachówki
Dachówki mogą być betonowe lub ceramiczne. Te ostatnie wykorzystuje się od dawien dawna, albowiem wypalana glina jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne. Jest to jednak materiał stosunkowo ciężki, wymaga więc solidnej więźby dachowej. Układanie jest dość pracochłonne, ale dach zbudowany z dachówki ceramicznej cechuje niepowtarzalna estetyka. Dachówkę ceramiczną zastąpić może betonowa. Współcześnie jej wygląd nie różni się niczym od dachówki ceramicznej, jest to jednak rozwiązanie nieco mniej trwałe.