Zdecydowałeś się na zakup lampy podłogowej, jednak nie wiesz, jaki wybrać model? Zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzą się klasyczne lampy podłogowe, czy też lepiej postawić na modele bardziej ekstrawaganckie? W tym artykule poruszymy kwestie dobrania odpowiedniej lampy podłogowej do wyglądu wnętrza.
Zwróć uwagę na nóżkę lampy
Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są materiały, z których lampa jest wykonana. Zacznijmy od nóżki — w wielu sklepach spotyka się klasyczne lampy podłogowe, gdzie nóżka jest aluminiowa (najczęściej jedna, gdzie końcówka jest elastyczna, co pozwala manipulować ułożeniem lampy). To rozwiązanie proste, jednak nie zawsze pasuje do całości wnętrza. Ciekawszą formą jest lampa podłogowa oparta o metalową nóżkę albo kilka nóg. W ten sposób przede wszystkim cała konstrukcja jest stabilniejsza, a po drugie unika się sytuacji, w której aluminiowa część, którą można dowolnie wyginać, traci swoją „moc” i nie jest w stanie utrzymać ciężaru lampy. Inną opcją jest postawienie na nóżki drewniane. Odpowiednio dobierając kolor drewna, można osiągnąć idealne połączenie lampy podłogowej z resztą wnętrza. Tego typu klasyczne lampy podłogowe idealnie sprawdzą się w prostych, minimalistycznych, nowoczesnych, czy też skandynawskich wnętrzach.
Klosz również jest istotny
W przypadku lamp duże znaczenie ma również klosz, to on często pełni główną funkcję dekoracyjną. W klasycznych lampach podłogowych klosz najczęściej przyjmuje formę tekstylnego abażura. Jednak jeżeli interesują Cię bardziej designerskie formy, to możesz zainteresować się np. lampami stojącymi typu glamour, w których abażur jest zdobiony różowymi kryształkami. Inną opcją są lampy, które posiadają kilka „gałęzi” świecących i w związku z tym kilka, małych kloszy. Z pewnością wybierając klasyczną lampę podłogową, warto poświęcić chwile na wybranie takiego klosza, który będzie pasował do wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na to, że to jaki klosz wybierzesz, ma wpływ na to, jak będzie odbierane wnętrze. Lampy z transparentnym kloszem dadzą rozproszone i delikatne światło, co pozwoli powiększyć wizualnie wnętrze. Ponadto takie światło jest bardziej przyjazne dla domowników, dzięki czemu czują się oni bardziej komfortowo. Z drugiej strony klosze przezroczyste, zwłaszcza w lampach podłogowych, w których można manipulować tym, w którą stronę jest zwrócony klosz, dają duże możliwości, jeżeli chodzi o tworzenie atmosfery. Można takiej lampy użyć np. jako główne oświetlenie — skierować klosz w kierunku sufitu, dzięki czemu odbite światło będzie delikatnie oświetlać wnętrze, tworząc niepowtarzalny klimat.
Funkcje dodatkowe
Klasyczna lampa podłogowa ma pełnić przede wszystkim dwie funkcje: dawać światło i być ozdobą. Jednakże dzisiaj można spotkać różne modele, których funkcjonalność została rozbudowana. Przykładowo znajdziesz lampy podłogowe, w których dodatkowo będzie miejsce na odłożenie gazet. Jest to świetna opcja dla osób, które kupują lampę stojącą do czytania. Zwróć również uwagę na inne funkcje, jakich potrzebujesz takie jak np. regulowane ramię, które pozwala ustawić lampę w odpowiedniej pozycji. Zobacz tutaj więcej informacji na ten temat https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Ciekawą opcją jest możliwość ustawiania różnych poziomów natężenia światła. Tego typu dodatkowe funkcje czynią lampę podłogową bardziej użyteczną.
Dobierz odpowiednie żarówki
W lampach dużą rolę odgrywają również żarówki. Dzisiaj znajdziesz wiele żarówek o nietypowych kształtach — warto rozważyć ich wybór, gdy żarówka posiada transparentny klosz i będzie widoczna. Dzięki temu lampa może wyglądać o wiele ciekawiej. Duże znaczenie ma również temperatura barwowa żarówki. Jeżeli będziesz używać lampki przy biurku, przy którym będziesz pracować lub uczyć się, to lepiej postaw na chłodne barwy, które będą bardziej pobudzać. Natomiast jeżeli klasyczna lampa podłogowa ma służyć np. do czytania, to lepsze będzie światło żółte, które pozwoli się zrelaksować i odpocząć. Dzisiaj znajdziesz również wielokolorowe żarówki Led, które są świetnym wyborem, gdy lampa ma pełnić przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Przy ich pomocy można tworzyć wyjątkową atmosferę.