Oświetlenie stanowi w łazience bardzo ważny element dekoracyjny oraz wpływający na jej funkcjonalność. Podpowiadamy co jest najbardziej istotne podczas projektowania oświetlenia łazienki.
Początek planów związanych z oświetleniem łazienki powinien stanowić wydzielenie stref, które będą potrzebowały odpowiedniego świata. Barwę i jej natężenie powinniśmy dopasowywać biorąc pod uwagę funkcję, jaką dana ma spełniać.
Oświetlenie łazienki – najważniejsze czynniki
W każdej łazience, bez względu na to, czy posiada ona dostęp do naturalnego światła, czy też nie, niezbędne jest zastosowanie oświetlenie ogólnego. Powinniśmy je zamontować w centralnej części sufitu. To pozwoli nam uzyskać równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia.
Kolejnym krokiem na drodze do odpowiedniego oświetlenia łazienki, jest montaż światła w strefie umywalki oraz lustra. Najlepiej jest zastosować dwie lampki umieszczone po obu stronach, mniej więcej na wysokości wzroku. Tego typu boczne oświetlenie możemy ukryć w ramie lustra, bądź wyeksponować je. Wszystko zależy od naszych preferencji.
Znaczącym, trzecim już obszarem, który powinniśmy oświetlić, są okolice wanny oraz prysznica. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy strefa kąpielowa oddzielona jest od pozostałej części łazienki np. wnęką czy ścianką działową.
Oświetlenie łazienki – aspekty dekoracyjne
Oświetlenie łazienki poza aspektami funkcjonalnymi, powinno spełniać także funkcje dekoracyjne. Pamiętajmy, że dzięki umiejętnej aranżacji świateł, wnętrze łazienki może nabierać niepowtarzalnego charakteru.
Możliwości w tym zakresie jest naprawdę bardzo wiele – stylizowane kinkiety, lampy wolnostojące czy światło punktowe, podkreślające dekoracyjne elementy ścienne. W małych łazienkach często stosuje się podświetlanie elementów takich jak półki czy szafki, a także lampki LED wbudowane np. w fugę czy wzdłuż mebli. Takie rozwiązania nie tylko nadadzą naszej łazience charakteru, ale także optycznie powiększą wnętrze – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.
Oświetlenie łazienki – odpowiednie żarówki mają znaczenie
Kiedy już określimy wszystkie miejsca w których chcemy zamontować światło, możemy przystąpić do wyboru odpowiednich żarówek, a ponadto rodzaju lamp. Tutaj ważna jest wielkość wnętrza. Pamiętajmy, że w małych pomieszczeniach warto jest zastosować centralne światło sufitowe. Jeśli chcemy uzyskać efekt rozproszenia, warto umieścić lampy w suficie podwieszanym.
We wnętrzu o powierzchni ok. 10 m2 powinno się zastosować od trzech do czterech opraw z żarówkami halogenowymi lub zwykłymi o mocy 50W. W przypadku pojedynczego światła, na środku pomieszczenia, wymagana jest żarówka o mocy 75W. Im większe pomieszczenie, tym większe możliwości. W dużej łazience możemy pozwolić sobie np. na dekoracyjne żyrandole sufitowe lub ścienne, które świetnie podkreślą stylistykę wnętrza.
Oświetlenie łazienki – przede wszystkim bezpieczeństwo
Warto mieć na względzie to, aby oprawy światła, które wybierzemy, były odporne na wilgoć. Szczególnie narażona na jej działanie ma strefa, w której znajduje się wanna lub prysznic.
W tym miejscu należy koniecznie użyć opraw zasilanych bezpiecznym napięciem (12V) i o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody. Natomiast lampy o napięciu sieciowym (230V) mogą znaleźć się na wysokości powyżej 2,25m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi wanny – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.
Dobierając konkretne typy świateł do oświetlenia strefy kąpielowej warto skonsultować się z elektrykiem.
Oświetlenie łazienki – barwa światła
Na koniec powinniśmy zwrócić uwagę na barwę światła. Najwięcej możliwości zapewniają nam lampy LED. Światło o barwie ciepłej (poniżej 3500 Kelwinów) posiada właściwości relaksacyjne i nadaje pomieszczeniu przytulności. Neutralna barwa (3800-4300 K) jest bardziej pobudzająca, pozwala na większe skupienie, nie męcząc jednocześnie oczu.
Trzeci rodzaj – barwa zimna (powyżej 5300 K), dająca wyższy kontrast i wydobywająca detale, chętnie wykorzystywana jest w modernistycznych, przestrzennych łazienkach. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu wnętrza jaki chcemy zaaranżować.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby oświetlenie o różnej barwie mieszać ze sobą. Na przykład ciepłe, białe światło wykorzystane jako światło ogólne, a nieco zimniejsze użyte w lampach przy lustrze, gdzie przede wszystkim zależy nam na precyzyjnym wykonaniu makijażu. Instalację elektryczną warto w takim przypadku podzielić na niezależne obwody, co umożliwi oddzielne uruchamianie świateł ogólnych, przy lustrze czy też dekoracyjnych. Dzięki takim rozwiązaniom możemy tworzyć w naszej łazience różne klimaty świetlne, które wprawią nas w odpowiedni nastrój.
źródło: materiały prasowe, Candellux